
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
m na podávanie riadnych daňových priznaní. Do 31. marca musia živnostníci navštíviť daňový úrad a požiadať o tlačivo na daňové priznanie k paušálnej dani. Na základe obratu z minulého roku paušálnu daň odvedú,“ povedal poslanec Národnej rady Pavol Prokopovič.
Pre začínajúcich živnostníkov nie je termín 31. marca až taký záväzný. Môžu začať podnikať počas roka a takisto sa môžu hocikedy počas roka prihlásiť k plateniu dane paušálnym spôsobom. Musia však požiadať o zaplatenie dane do jedného mesiaca od začiatku podnikania. V takom prípade nie je dôležité, v ktorom to je mesiaci.
Novela zákona zvýšila aj maximálnu hranicu príjmov, do ktorej možno zdaňovať podnikanie paušálne, na 2 milióny korún ročne.
Paušálnu daň možno platiť aj zo slobodných povolaní, ktoré sa nevykonávajú na základe živnostenského oprávnenia. Ide o príjmy z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného a duševného vlastníctva vrátane práv príbuzných autorskému právu. Patria medzi ne príjmy z vydávania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady.
„Vtedy živnostenský list skutočne nepotrebujú a postupujú rovnako ako živnostníci. „V tlačive na prihlásenie sa k paušálnej dani majú vlastnú kolónku. Daňové priznanie obsahuje viacero kolónok podľa druhov príjmov.“
Tí živnostníci, ktorých skutočný príjem prevýši odhad, na základe ktorého zaplatili paušálnu daň, sa nemusia obávať žiadnych pokút ani doplácania. „Vyšší príjem bude automaticky slúžiť na výpočet paušálnej dane v nasledujúcom období. Znamená to, že ak živnostník dosiahol vyšší reálny príjem, zaplatí na základe toho aj vyššiu daň,“ vysvetlil Prokopovič. V prípade, že príjem živnostníka presiahne počas roka maximálnu hranicu 2 milióny korún, musí si od toho momentu začať viesť štandardné účtovníctvo.
To, že platca paušálnej dane si nevedie účtovníctvo, ešte neznamená, že nič neeviduje. Pre prípad daňovej kontroly je povinný evidovať príjmy. Odkladanie faktúr však nestačí. Ako doklady sú uznávané iba pokladničné doklady, doklady z registračnej pokladnice a výpisy z účtu.
„Rád by som vyzval živnostníkov, aby sa paušálnej dane nebáli. Od niektorých som sa totiž dozvedel, že niektoré daňové úrady ich od platenia paušálnych daní na popud účtovníkov odhovárajú a strašia ich tým, že je pre nich nevýhodné. Niektorí účtovníci majú obavy zo straty klientov,“ ukončil Prokopovič.
TOMÁŠ KUČA
Odvody do fondov
Odvody do fondov sú stanovené rovnako pre všetkých. Znamená to, že nie je rozdiel medzi živnostníkom, ktorý začína podnikať, živnostníkom, ktorý prechádza z normálnej na paušálnu daň, a živnostníkom, ktorý pokračuje v platení paušálnej dane. Presne to upravujú zákony o sociálnej a zdravotnej poisťovni a zákon o zamestnanosti. Je pravda, že každý z týchto fondov má vlastnú interpretáciu odvodov.
PRÍJEM VYMERIAVACÍ ZÁKLAD
do 500-tisíc korún 2000 korún
500-tisíc až 1 milión korún 2500 korún
1 milión až 1,5 milióna 3000 korún
„Horná hranica sa však zvýšila na 2 milióny korún. Na základe toho predpokladám, že zareagujú aj poisťovne a zdvihnú vymeriavací základ o 500 korún,“ povedal Prokopovič. (tk)
Sadzby paušálnej dane
ROČNÝ PRÍJEM (Sk) SADZBA
do 500-tisíc 2 %
500-tisíc až 1 mil. 2,25 %
1 mil. až 1,5 mil. 2,5 %
1,5 mil. až 2 mil. 2,75 %
Infolinka 02/52 93 15 27
Linka je aktívna počas dňa a po pracovnom čase je zapnutý odkazovač alebo fax. Na linku sa môže obrátiť každý živnostník, ktorému nie je jasný postup pri platení paušálnych daní alebo má akékoľvek iné problémy spojené s vykonávaním živnosti. Poslanec Prokopovič sa zaručil za to, že odpoveď dostane každý.