"Agentúra sa transformovala z nadácie Návraty ku krajine, ktorej sídlo je v Bratislave a v Spišskej Novej Vsi bola jej pobočka. Pretože sa na Spiši vidiecky turizmus rozvíja veľmi pomaly, rozhodli sme sa pobočku premeniť na Agentúru pre rozvoj vidieckeho turizmu na Spiši ako záujmové združenie občanov a právnických osôb, reprezentujúcich záujmy verejného, súkromného sektoru a mimovládnych inštitúcií na regionálnej úrovni podľa zákona číslo 83/1990 Zb. Región Spiš v agentúre ponímame historicky, nie podľa územnosprávneho členenia. To znamená, že pôsobíme v okresoch Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa."
# Ako ste sa naučili získavať peniaze pre svoju činnosť?
"Predovšetkým sponzorstvom, ale hlavne predkladaním projektov pre rôzne fondy a nadácie. Kým získame finančné zdroje, treba ešte veľa lobovať, a nielen to, treba nájsť správnu adresu."
# Ako posudzujete projekty pred tým, ako ich prezentujete vo vyhliadnutej nadácii či vo fonde?
"Posúdime ich na predstavenstve nášho združenia. Po odsúhlasení nasledujú konzultácie s príslušným fondom, najmä kvôli tomu, či spracovaný projekt vyhovuje jeho kritériám."
# Môžete nám prezradiť zdroje finančných príspevkov a ich zameranie?
"Financovanie každej mimovládnej organizácie je zložité, najmä ak rozvíjate takú oblasť, akou je rozvoj vidieckeho turizmu, lebo vzniká dojem, že ide skôr o komerčnú záležitosť. Úspešné sú tie mimovládne organizácie, ktoré sú pri zdroji informácií a vedia včas predložiť projekt. Základom je však dobrý projekt. Pre väčšinu fondov a nadácií je potrebné projekt predložiť v anglickom alebo nemeckom preklade, a keď je takto spracovaný, už len čakať. Pre našu agentúru majú najviac pochopenia Environmental Partnership for Central Europe z Banskej Bystrice a Regional Environmental Centre Bratislava. Ďalšie projekty čakajú na schválenie na holandskom veľvyslanectve a v Open Society Foundation. Pripravujeme projekty pre program Leonardo da Vinci, kde sme už postup konzultovali s kanceláriou projektu v Bratislave, ale tu je podmienkou partner v zahraničí. Máme však aj domácich sponzorov, najmä zariadenia cestovného ruchu."
# Ako sa vám darí plniť podmienky vašich finančníkov?
"Po schválení projektu príslušná nadácia či fond uzatvára zmluvu, v ktorej sú podmienky určené. To znamená, že musíme preukázať na projekt vlastné zdroje. Pri podpísaní zmluvy a špecifikácii nákladov sa uhrádza asi 90 %. Potom napíšeme záverečnú správu s výsledkami, ktoré projekt dosiahol."
# Kto vám najviac pomohol?
"Pomoc pri rozvoji mimovládnych organizácií je vítaná z každej strany. Najdôležitejšia je však informácia, kde je možné predložiť projekt, ako to spracovať. Popri vlastných aktivitách pri vyhľadávaní sponzorov veľmi účinne napomáha aj Slovenská akademická agentúra - SAIA."
# Čo by ste poradili iným združeniam či organizáciám, ktoré majú problémy so získavaním financií na svoju činnosť?
"Včas a správne osloviť domáce i zahraničné nadácie, programy a fondy pôsobiace na Slovensku, ktorých je dosť. Spomeniem niektoré, ako sú British Know How Fund, Fond rozvoja ľudských zdrojov, Socrates, Charitas Know How, Ficue, Ecos, Lien, Demokratické programy Phare, Nadácia pre podporu občianskych aktivít a mnohé ďalšie."