V druhej polovici septembra sa v bratislavskom Istropolise uskutočnila konferencia s medzinárodnou účasťou Program investovania do komunálnej sféry a ekologickej infraštruktúry na Slovensku, ktorá je známy pod skratkou PIKEI. Organizátormi konferencie boli Združenie miest a obcí Slovenska, Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), Prvá komunálna banka, a.s. (PKB), a Centrum pomoci samosprávam. Na konferencii sa zúčastnili primátori miest, starostovia obcí a zástupcovia podnikov a spoločností, ktoré podnikajú v oblasti ekologických služieb. Boli na nej prezentované výsledky viac ako ročnej spolupráce medzi EBOR a PKB v oblasti hľadania možností financovania investičných zámerov slovenských miest a obcí smerovaných do oblasti zásobovania pitnou vodou, čistenia odpadových vôd, skládok TKO, rozvodov tepla, mestskej, miestnej a statickej dopravy a dokončovania komunálnych bytov.
program PIKEI - zelená investíciám
PKB, vedená snahou rozšíriť možnosti realizácie spomenutých investičných zámerov, vstúpila do rokovaní s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Ich výsledkom je udelenie úverovej linky na financovanie potrieb samospráv v oblasti environmentálnej infraštruktúry. EBOR tak vysoko ocenila pozíciu PKB v bankovom sektore v Slovenskej republike vo financovaní miest a obcí.
Možnosti financovania jednotlivých investičných akcií sú rozpracované v spoločnom programe PIKEI. V rámci tohto programu sa budú financovať investície v najbližších troch rokoch a je otvorený pre všetky samosprávy, ktoré splnia požadované podmienky. O nich sa podrobne hovorilo na spomínanej konferencii a boli uverejnené v Obecných novinách.
Štandardný model získania finančných prostriedkov v rámci programu PIKEI má nasledovnú štruktúru - EBOR financuje projekt formou úveru do výšky 50 % z celkových investičných nákladov, pričom doba splatnosti úveru môže byť až 12 rokov, PKB financuje projekt formou úveru do výšky 20 % z celkových investičných nákladov, doba splatnosti úveru môže byť až 8 rokov, samospráva financuje projekt do výšky 30 % z celkových investičných nákladov pričom minimálne 10 % musia tvoriť vlastné zdroje, zostatok môžu predstavovať dotácie, granty a pod. Samozrejme aj tu platí, že všeobecné podmienky je možné prispôsobiť individuálnym požiadavkám mesta alebo obce.
Finančné prostriedky od EBOR vo forme úverov budú samosprávam, prípadne nimi zriadeným organizáciám alebo ďalším právnickým osobám poskytnuté priamo. PKB bude predstavovať transfernú banku.
Koncesné obstaranie
Pri investícii, ktorú je možné z hľadiska účelovosti financovať v rámci programu PIKEI a zároveň spĺňa charakter verejnoprospešnej investície, sa otvára priestor na odbremenenie samosprávy od kapitálových výdavkov na ňu. Preniesť tieto výdavky na iný subjekt a zároveň sa stať vlastníkom realizovaného diela umožňuje zákon č. 119/96 Zb. o koncesnom obstarávaní. Tento zákon ustanovuje pravidlá obstarávania verejnoprospešných stavieb do vlastníctva obce uhrádzaných celkom alebo prevažne zo súkromných finančných prostriedkov. Stavba obstarávaná podľa tohto zákona sa stane vlastníctvom obce jej zhotovením. V jej vlastníctve je v čase prevádzkovania a zostane v ňom aj po ukončení koncesnej doby. Túto formu obstarávania EBOR jednoznačne preferuje pri rozhodovaní o svojej účasti na financovaní stavby. PKB odporúča predstaviteľom samospráv využiť túto možnosť realizácie verejnoprospešných investícií, pretože mesto alebo obec získa výhodu v tom, že rozpočet nebude zaťažený kapitálovými výdavkami a uvoľnené finančné prostriedky bude môcť mesto alebo obec použiť na ďalšie činnosti, napr. na skvalitnenie samosprávnych funkcií, ušetrí finančné prostriedky spojené s obstaraním a prevádzkovaním diela, v rámci udelenej koncesie, na základe podmienok, ktoré sú stanovené v koncesnej zmluve, má mesto alebo obec možnosť kontroly nad prevádzkovaním diela - napr. má možnosť ovplyvňovať cenotvorbu - týka sa to napr. ceny za vodné a stočné, poplatky za komunálny odpad, za technické služby a pod., obec sa stane vlastníkom diela.
Projektové financovanie - reálnosť investícií
Bez ohľadu na to, ktorý subjekt bude nositeľom úveru, PKB posúdi efektívnosť investícií, ktoré by mali byť použité na zhotovenie diela. Podstatné je, aby bola návratnosť finančných prostriedkov získaných úverom dokázaná z výnosov realizovanej stavby. V prípade miest a obcí sa jedná o celkom nový prístup banky k posudzovaniu návratnosti úveru. Pri úveroch, ktoré banka doposiaľ poskytovala samosprávam, boli prakticky jediným zdrojom návratnosti úveru rozpočtové príjmy. Na posudzovanie predkladaných investičných zámerov zriadila banka špecializovaný tím pracovníkov. Na základe toho mohla uviesť na trh nový produkt - projektové financovanie, ktoré je zamerané do oblasti investícií environmentálneho charakteru - ČOV, skládky TKO, na financovanie bytovej výstavby, na financovanie v oblasti zmluvných energetických výkonov, na financovanie dopravy a financovanie cestovného ruchu.
Projektové financovanie je ďalšia služba najmä pre samosprávy, čím sa pomoc banky pre komunálnu klientelu stáva komplexnejšou. Projektové financovanie ako súčasť finančného manažmentu samospráv má nezastupiteľné miesto v oblasti plánovania kapitálových výdavkov miest a obcí. Pri takomto spôsobe plánovania budúcich investícií pracovníci oddelenia projektového financovania podstatne môžu ovplyvniť a najmä skvalitniť rozhodovací proces. Berú pritom do úvahy veľké množstvo faktorov, ktoré navzájom súvisia a vzájomne pôsobia. Konečným cieľom je vyhodnotenie výnosov, ktoré vynaložené investície prinesú.
analýza zámerov
Samotnému posúdeniu projektu predchádza prípravná fáza. Tu je priestor na vzájomné oboznámenie sa s požiadavkami samosprávy a možnosťami banky v oblasti financovania. Ak prezentovaná investičná akcia spĺňa kritériá projektového financovania, banka si vyžiada od klienta podnikateľský alebo investičný zámer a ďalšie podklady, ktoré sú potrebné na realizáciu projektu a sú presne vyšpecifikované internými predpismi banky. Po prípravnej etape nasleduje záverečné hodnotenie projektu. Banka ho vykoná špeciálnymi analytickými metódami. V prípade kladného posúdenia projektu, to znamená po dokázaní výnosovosti plánovanej investičnej akcie, doporučí klientovi optimálny model financovania. Projekt môže byť financovaný úverom, emitovaním obligácií, kapitálovým vstupom alebo kombináciou uvedených spôsobov. Tieto formy financovania sú akceptované aj zo strany EBOR.
Autor: Alžbeta Popluhárová Prvá komunálna banka, a.s. Žilina