o menovom vývoji v SR za 1. polrok 1997 v parlamentnom výbore pre financie, rozpočet a menu to povedal viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Mudrík. Zároveň zdôraznil, že vysoké úrokové sadzby sú cena, ktorú ekonomika platí za stabilný kurz.
Rudolf Filkus (nezávislý poslanec) povedal, že stav v ekonomike je kritický a je ohrozená stabilita meny. Podieľa sa na tom predovšetkým vysoký schodok bežného účtu platobnej bilancie, ktorý presahuje 10 % hrubého domáceho produktu. Ďalším dôvodom je podľa neho skutočnosť, že v riadení likvidity bánk sa neurobil žiadny konkrétny krok a "peňazí je stále menej". Nie nepodstatnou príčinou je aj vytláčanie podnikateľských aktivít vládnymi aktivitami. V správe o menovom vývoji sa uvádza, že čistý úver vláde od začiatku roka vzrástol o 9,7 %, pričom rast úverov podnikom a obyvateľstvu dosiahol 1,2 %.
Podľa Jozefa Košnára (SDĽ) dochádza na Slovensku k spomaľovaniu rastu dynamiky HDP pri zvyšovaní medzispotreby. "Znepokojujúca" je aj istá "rozbiehavosť" hospodárskej politiky vlády a menovej politiky NBS, ktorá spočíva v neprimeranej, až nemiestnej bezstarostnosti pri hodnotení nepriaznivých trendov. Michal Baránik (HZDS) vidí príčinu problémov slovenskej ekonomiky v privatizácii, ktorá prebehla predovšetkým v rokoch 1991-1992. "Majetok sa vtedy predával draho, čím sa narušili finančné toky. Mal sa rozdať podnikom za korunu," povedal M. Baránik.
Vrchná riaditeľka menového úseku Elena Kohútiková informovala, že prichádza k určitým prejavom postupného ozdravovania vývoja slovenskej ekonomiky. Na vývoze začína podľa nej participovať aj zahraničný dopyt a vývoz tovarov a služieb bol ku koncu júla na úrovni dovozu. Podľa odhadov NBS bude schodok bežného účtu platobnej bilancie tvoriť 8 % HDP. E. Kohútiková zdôraznila, že je dôležité odstrániť vnútornú a zahraničnú nerovnováhu, ktorá bola podľa nej podstatou májového útoku na slovenskú menu.