BRATISLAVA – Vláda včera zrušila prechodné obdobie, ktoré malo Slovensko žiadať pri predvstupových rokovaniach do Európskej únie. Týka sa predaja nehnuteľností zahraničným fyzickým osobám, ktoré si tak na našom území, hneď po vstupe Slovenska do únie, budú môcť kupovať víkendové domy, chaty, prípadne pozemky, kde by mali stáť.
Ministerka financií Brigita Schmögnerová povedala, že Európska komisia žiadala zdôvodniť prechodné obdobie v tejto otázke. „Pri analýze možných rizík sme zistili, že nemáme dostatok argumentov na prechodné obdobie.“ Podľa Schmögnerovej obavy z toho, že by cudzinci začali na našom území skupovať nehnuteľnosti, boli neopodstatnené. „Po vytvorení vyšších územných celkov bude môcť každý región prijímať svoju vlastnú legislatívu. Ak by sa ukázalo, že napríklad v Tatrách by dochádzalo k nakupovaniu nehnuteľností cudzincami, tak by mohli prijať opatrenie, ktorým by na nediskriminačnej báze do istej miery zamedzili odpredaj nehnuteľností.
Zrušené prechodné obdobie sa týkalo kapitoly slobodný pohyb kapitálu. V nej bude Slovensko žiadať ešte desaťročné prechodné obdobie pri predaji poľnohospodárskej pôdy cudzincom.
Proti čiernej práci
Zníženie čiernej práce by mala riešiť novela živnostenského zákona, ktorú včera schválila vláda. Podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Ivana Budiaka sa novelou odstránia aj prekážky, ktoré bránili rozvoju živnostenského podnikania.
Pri prerokúvaní návrhu zákona vyslovil pripomienku minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši. Podľa Budiaka pripomienka „smerovala k tomu, aby sa prísnejšie posudzovalo konanie proti tým živnostníkom, ktorí zamestnávajú v rozpore s príslušnými predpismi, čiže ide o snahu znížiť čiernu prácu“. Budiak povedal, že v návrhu dostávajú živnostenské odbory okresných úradov možnosť, aby tým, ktorí zamestnávajú ľudí načierno, mohlo byť odobrané živnostenské povolenie.
Novela by zákon mala priblížiť aj legislatíve Európskej únie. Okrem iného sa v nej skracuje lehota vybavovania živnostenského oprávnenia a liberalizuje sa živnostenské podnikanie. V prípade, že zákon bude schválený parlamentom, mal by do platnosti vstúpiť už 1. júla. (ldi)
Viac na 5. strane
V ktorých kapitolách budeme žiadať od EÚ prechodné obdobia
– voľný pohyb kapitálu,
– voľný pohyb služieb,
– poľnohospodárstvo,
– daňovníctvo,
– energetika,
– životné prostredie.