Izraelský manželský pár tvrdí, že ich sliepky znášajú viac vajec odvtedy, ako im začali prehrávať klasickú hudbu od Mozarta, Brahmsa, Beethovena a Vivaldiho. Manželia podporujú prirodzený chov hydiny a sú proti intenzívnemu chovu. "Naša farma je ako päťhviezdičkový hotel. Hydina voľne behá a môže si hľadať chrobáky. Chováme ju organickou stravou, ktorá obsahuje iba prírodné zložky," svorne vyhlasujú. Pokus so zavedením klasickej hudby odporúčaný psychológom sa osvedčil po vyskúšaní iných spôsobov, ako urobiť sliepky šťastnejšie.
PAPARAZZI SA ZAŤALI
Fotografi na newyorskej premiére nového filmu "The Peacemaker" odmietli fotografovať herca Georgea Clooneyho, ktorý kritizoval paparazzi kvôli prenasledovaniu filmových hviezd a slávnych osobností. Predstaviteľ filmového "Batmana a Robina" po smrti britskej princeznej Diany, ktorá sa zabila pri autonehode na úteku pred dotieravými fotografmi, prirovnal novinárov k dílerom drog. "Bojkotovali sme ho na dôkaz, že vieme byť zdržanliví a nie sme iba skupina idiotov pobehujúcich s fotoaparátmi, ktorí zapríčiňujú dopravné nehody," povedal Stephen Trupp, ktorý je fotografom filmových hviezd už osem rokov. G. Clooney je tak ďalším americkým hercom, ktorého paparazzi bojkotujú za tvrdé slová kritiky. Zaradil sa tak k Sylvestrovi Stallonemu, ktorého si fotografi nápadne nevšímali pri otvorení jednej zo siete jeho reštaurácií Planet Hollywood začiatkom septembra v Ríme.
ZNÁMKY S DRAKULOM
Na pamiatku 100. výročia napísania knihy írskeho autora Abrahama Stokera o najslávnejšom upírovi na svete Drakulovi írska pošta vydáva štyri pamätné známky. Na známkach je zobrazený Drakula, ako vstáva z rakvy, chodí po lese s vlkom, stojí na svojom hrade v Transylvánii obklopený netopiermi a na poslednej známke saje krv z krku mladej ženy. Abraham Stoker (1847-1912) čerpal námet pre napísanie svojej knihy z povestí, ktoré kolujú v rumunskej Transylvánii (Sedmohradsku), ale aj zo skutočných historických materiálov o krutosti grófa Vlada Drakulu v 15. storočí. Originálne známky sa dostanú do predaja prvého októbra.
DARČEKY ZA POMALOSŤ
Obyvatelia holandskej obce Haren dostanú darčekovú poukážku, ak pracovníci miestnej samosprávy vybavujú ich žiadosti príliš pomaly. Žiadosti musia byť vybavené najneskôr do šiestich týždňov a preukazy pre telesne postihnutých najneskôr do piatich týždňov. Ak sa uvedené lehoty obecnému úradu nepodarí splniť, dostane stránka žrebovateľnú poukážku platnú vo všetkých obchodoch v hodnote 25 guldenov. "Vymysleli sme to začiatkom tohto roku a už sme poskytli ľuďom niekoľko poukážok. Napokon, aj my robíme chyby," povedal včera hovorca obecného úradu Pieter Oldenburg. Takmer 20 000 obyvateľov je o svojich právach dobre informovaných.
DRAHÝ VZDUCH
Znečistený vzduch v Paríži zvyšuje zdravotnícke náklady o viac ako jednu miliardu frankov ročne. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovala francúzska Agentúra pre životné prostredie a energiu (ADEME). Za hlavného vinníka označuje rozsiahle používanie automobilov a ich splodiny - predovšetkým oxidy dusíka, síry, ozón a pevné mikročastice. Štúdia analyzujúca dáta z rokov 1987 až 1992 porovnáva tieto splodiny s hospitalizáciami, návštevami u lekára, úmrtnosťou a absenciami v zamestnaní. Cena "priemerného" znečistenia (podľa noriem EÚ v Paríži tak predstavuje 1,2 až 4,8 milióna frankov za deň, "silne" znečistený vzduch si denne vyžiada 7 až 9,3 milióna frankov a "veľmi silné znečistenie" až 12 miliónov.