"Členská základňa SZS je vekovo i profesionálne rôznorodá. Tvoria ju hlavne ľudia s vysokoškolským vzdelaním, ktorí vďaka vzdelaniu i vďaka akémusi vlastnému, súkromnému monitoringu situácie lepšie chápu globálne ekologické hrozby a potrebu ich urýchleného riešenia. Teší nás, že v našej členskej základni majú výrazný podiel ženy. Cieľom SZS na prahu tretieho tisícročia je trvalo udržateľný rozvoj Slovenska. Znamená to zosúladiť rozvoj a ochranu životného prostredia z rovnocenných pohľadov sociálnych, ekonomických i environmentálnych tak, ako to pre zachovanie kvality života definuje Agenda 21 - základný dokument, prijatý na Summite Zeme v Riu de Janeiro v roku 1992. Takýto rozvoj nie je možný bez úcty k človeku, bez ochrany jeho ľudských a sociálnych záujmov a dôslednej demokracie na všetkých úrovniach rozhodovania."
Čo je vašou pôvodnou profesiou? Vykonávate ju ešte?
"Vyštudovala som Prírodovedeckú fakultu UK Bratislava, odbor biológia. Pracovala som s deťmi - najskôr v oddelení prírodovedy Domu detí a mládeže, neskôr s deťmi ťažko zdravotne postihnutými. Medzitým som bola dva roky poslankyňou NR SR za SZS a od júna tohto roku sa práci v SZS venujem profesionálne."
Prečo SZS vstúpila do SDK? Necítite sa byť - vzhľadom na výsledok minulých volieb - iba jej symbolickým členom?
"Politika súčasnej vládnej koalície je v príkrom rozpore s princípmi trvalej udržateľnosti, právneho štátu a otvorenej občianskej spoločnosti. Blížiace sa parlamentné voľby budú pre Slovensko najdôležitejšie od roku 1989. Definitívne a možno na dlhé roky sa v nich rozhodne, kam sa bude uberať Slovensko. Treba ho opäť nasmerovať na cestu návratu k demokratickým princípom platným vo vyspelých európskych krajinách. Slovensku treba postaviť novú víziu potreby nového riadenia spoločnosti v záujme zachovania trvalo udržateľného života - a to sa dá realizovať len v demokratickom ovzduší. Ponaučenie súčasnej opozície vytvára predpoklady a nádej SZS, že prínos jej vízie bude na prospech nielen životu na Slovensku, ale umožní celej SDK vyslať do sveta pozitívny signál o slovenskej spoločnosti. V tomto zmysle dostáva SZS jasné impulzy, svedčiace o podpore mimovládnych a občianskych iniciatív, čo z nej robí plnoprávneho člena tak SDK, ako aj celej súčasnej prodemokratickej opozície. Volebné preferencie SZS sa pohybujú v rozsahu 3 - 5 %, čo iste nie je zanedbateľný počet hlasov. Bola by chyba, keby práve naše hlasy chýbali na dosiahnutie volebného víťazstva SDK."
Aké sú vzťahy medzi SZS a jednotlivými členmi SDK? Ako hodnotíte sporné momenty medzi stranami SDK?
"Slovenskej demokratickej koalícii sa vyčíta jej rôznorodosť a vyjadrujú sa obavy, či to v múdrej zhode dotiahne k víťazným voľbám. Ja verím v dobro a zdravý ľudský úsudok, ktoré sa nakoniec prejavia vždy, keď hrozí nebezpečenstvo. Slovensko je zasiahnuté nedemokratickými spôsobmi, rozkrádaním, korupciou a neznášanlivosťou. Toto si uvedomujú všetky strany v SDK.
Zásadné rozpory medzi nami zatiaľ nie sú, i keď to možno navonok tak vyzerá, a o niektorých veciach dlho diskutujeme. Ak máme pri politických rokovaniach rozdielne názory, riešia sa a musia sa riešiť dohodou. V koaličnej zmluve je zakotvené, že všetky závažné rozhodnutia sa končia konsenzom všetkých politických subjektov. Máme teda rovnaký hlas bez ohľadu na veľkosť tej-ktorej strany. Určiť si jasné pravidlá hry je nevyhnutné. Chcem však zdôrazniť, že nediskutujeme len o tom, kto bude SDK reprezentovať na verejnosti, ale najmä o tom, čo chceme občanom ponúknuť. Programové sekcie teraz intenzívne pracujú na konkrétnych riešeniach politických, ekonomických, sociálnych a ekologických problémov Slovenska, ktoré chceme predložiť verejnosti. Našou snahou je kvalita riešení a zhoda v postupnosti krokov, čím sa vyhneme zbytočným možným sporom v prípade volebného víťazstva. Vtedy sa už nebudeme musieť 'hádať', ale hneď sa dáme do práce."
Ako sa bude SZS podieľať na vzťahoch k SDĽ a k Maďarskej koalícii?
"V predvolebnom období sa nevyhýbame spolupráci ani so SDĽ, ani s MK, najmä na príprave legislatívy, ktorá by podporila úroveň demokracie na Slovensku a nedeformovala by ekonomické trhové vzťahy v prospech koaličných privatizérov. Ďalšie rozšírenie SDK pribratím nových subjektov nie je podľa mňa ani vhodné, ani reálne. Spolupráca na poli každodennej politiky s týmito zoskupeniami v záujme dosiahnutia nie jednoduchých a nie krátkodobých cieľov je nevyhnutná a potrebná."
Autor: Pripravil Vladimír HÁK