vo štvrtok uplynulého týždňa pred výročným zasadnutím MMF a Svetovej banky výkonný riaditeľ fondu Michel Camdessus.
Camdessus polichotil hostiteľskej Číne, keď svojich pôvodne sedem dôvodov pre radostné vyhliadky zmenil na osem, čo je v Číne považované za šťastné číslo. Svet podľa Camdessusa speje k niekoľkým rokom uspokojivého rastu a samotná kríza v juhovýchodnej Ázii sa dá chápať ako príležitosť na založenie rastu vyššej kvality. Dôvera vo vyriešenie krizy v Ázii vychádza podľe šéfa MMF z toho, ako Thajsko, kde sa kríza koncentruje, plní makroekonomické ciele reforiem. Tieto ciele thajská vláda minulý mesiac dohodla s fondom v rámci záchranného balíka v objeme 17 miliárd USD. K thajskej kríze Camdessus poznamenal, že najlepšou obranou proti "stádovému inštinktu" finančných trhov je zlepšenie transparentnosti ekonomík jednotlivých rozvojových krajín. MMF v tejto súvislosti uvažuje o ďalších krokoch na zlepšenie informovanosti o stave ekonomík.
Camdessus minulý týždeň navštívil Bangkok, kde sa okrem stretnutia s domácimi politikmi zúčastnil na zasadnutí ministrov financií regiónu juhovýchodnej Ázie. Ďalším dôvodom k optimizmu je podľa Camdessusa vývoj v Európe, kde sa očakáva, že plány na uplatnenie jednotnej meny budú včas splnené a menová únia pomôže ekonomike Európy, ako aj celému svetu. Európskou záťažou však zostávajú rigidné a nepružné trhy práce, upozornil Camdessus.
V súvislosti s transformujúcimi sa postkomunistickými krajinami východnej Európy, šéf fondu verí, že tieto ekonomiky smerujú k udržateľnému rastu. MMF podľa neho predpokladá, že druhá generácia reforiem po makroekonomickej stabilizácii bude úspešná. Camdessus tiež ocenil ekonomické reformy v Číne. Privítal pritom nové plány čínského vedenia na transformáciu neefektívnych štátnych podnikov na ziskové firmy. Camdessus hovoril aj o pláne zvýšiť kapitál MMF vydaním ďalšieho balíka umelej meny SDR. Šéf MMF dúfa, že sa podarí uzavrieť o tom dohodu.