Včerajšie obchodovanie na svetových akciových trhoch prinieslo mierne uvoľnenie napätej situácie. Po hektickej strede, keď padli skoro všetky významnejšie akciové indexy, bol včerajší vývoj na trhoch opačný. Začalo sa to v Ázii, kde sa aj napriek zlému začiatku podarilo indexu Nikkei vyšplhať na úroveň vyššiu, ako bola pri otvorení trhu. Európa pokračovala v tomto trende a pridali sa aj Spojené štáty americké, kde sa akciám darilo hlavne po spustení obchodovania.
Pre paniku, ktorá vypukla na kapitálových trhoch v stredu, skončil americký index Dow Jones pod hranicou 10-tisíc bodov a technologický Nasdaq sa prepadol pod dvetisíc. „Ľudia vyšli von a všetko predávali,“ povedal pre Reuters jeden z obchodníkov.
Aj keď rast európskych indexov bol len mierny a investori ostávajú naďalej opatrní, vďaka včerajšiemu vývoju sa na trhy vrátilo aspoň trochu optimizmu. Jedným z hlavných dôvodov bolo, že špekulácie o zlých hospodárskych výsledkoch Nokie sa nepotvrdili. Aj keď spoločnosť vyhlásila, že jej tržby budú slabšie, zisk by mal ostať na očakavánej úrovni. Táto správa vrátila investorom dôveru v technologické akcie, ktoré v predchádzajúci deň patrili medzi najviac predávané tituly.
Americké trhy, ktoré sa pre časové posuny otvárajú ako posledné, okrem toho profitovali aj z dobrých výsledkov zámorských trhov. Obzvlášť japonských, kde bol vývoj obchodovania najdramatickejší. Väčšiu časť obchodovania ovplyvnila správa ratingovej agentúry Fitch IBCA. Po tom, ako zhoršila ratingový výhľad 19 japonských bánk a upozornila na ich vysoké pohľadávky, ceny akcií japonských firiem sa rozbehli smerom nadol.
Zvrat nastal po tom, ako jedna z najväčších bankových skupín - Sanwa Bank - vydala stanovisko, že zdvojnásobí opravné položky na zlé úvery, ktoré plánuje odpísať. To je prvým signálom, že jedna z najvýznamnejších japonských bánk je konečne pripravená prevziať na seba straty, vyplývajúce z vyčistenia úverového portfólia. To pomohlo čiastočnému obnoveniu dôvery v stabilitu japonského finančného systému.
Práve obavy z kolapsu druhej najväčšej ekonomiky (Japonsko) a ochladzovania najväčšej ekonomiky sveta (USA) boli hlavnými dôvodmi stredajšej hystérie.
GABRIEL KÁDASI