deň summitu bol venovaný bilaterálnym stretnutiam - premiér Vladimír Mečiar sa stretol s premiérmi Ukrajiny, Rumunska a Macedónska. Mečiar už skôr označil za pozitívny krok, že na rokovaní sa po prvýkrát zúčastnilo aj Rumunsko. "Neželáme si, aby sa z CEFTA stával exkluzívny klub alebo nástroje na hodnotenie jednotlivých krajín," uviedol na otázku SME. Nepriamo potom naznačil, že snahy urobiť z CEFTA akýsi "hodnotiaci orgán" malo Maďarsko.
Mečiar potvrdil, že odmieta CEFTA ďalej považovať za "predzáhradku" Európskej únie (EÚ), naopak, je toho názoru, že CEFTA je samostatná organizácia, ktorej cieľom "nie je pripravovať na vstup do EÚ". Podotkol, že v tejto otázke si veľmi dobre rozumie s českým premiérom Václavom Klausom. Stretnutie oboch sa má uskutočniť začiatkom októbra v Piešťanoch. Mečiar na tlačovej konferencii v sobotu uviedol, že na rokovanie s Klausom v Portoroži nepristúpil, pretože v krátkom čase by sa nedala prerokovať nakopená agenda. Podľa niektorých špekulácií v tlači chcel Klaus predložiť Mečiarovi návrh na vrátenie slovenského zlata výmenou za urovnanie slovenských podielov vo veľkých českých bankách, čo by uvoľnilo cestu k ich chystanej privatizácii.
Mečiar označil za " klaunstvo" a "gaunerstvo" formuláciu svojich výrokov týkajúcich sa maďarskej menšiny, ktorá bola publikovaná v niektorých médiách. "Nikdy som nehovoril o nejakom etnickom vysídlení maďarskej menšiny, môj návrh by mal umožňovať získanie maďarského občianstva pre tých, ktorí oň požiadajú," uviedol slovenský premiér. Premiér svoj návrh z Györu nepovažuje za kontroverzný, lebo podľa jeho interpretácie otvára širšie možnosti pre občanov.
Autor: SME - mik