BRUSEL (ČTK) - "Deje sa tam príliš veľa vecí, ktoré vytvárajú nenormálnu politickú situáciu. Nie je to jedna, ale séria nadväzujúcich udalostí, ktoré nie sú v demokracii normálne. Preto si komisia myslí, že z politických dôvodov nie je vhodné začať so Slovenskom rokovať - ako s jedinou krajinou, ktorá neplní politické kritériá stanovené (pred štyrmi rokmi) v Kodani," povedal včera Jan Marinus Wiersma pre ČTK. Wiersma v pracovnom dokumente predloženom minulý týždeň zahraničnému výboru EP po prvýkrát navrhol formulu 10-1+1, teda rozhovory so všetkými kandidátmi mínus Slovensko plus Cyprus. Vysvetľuje tento nápad ako jeden z možných variantov, ktoré budú teraz na pôde parlamentu prerokované.
"Nemienim slovenským politikom diktovať, čo majú robiť. Je tu však veľa prvkov - fungovanie vlády, zaobchádzanie s opozíciou, postavenie menšín, permanentná ústavná kríza medzi prezidentom a premiérom, kde je zlepšenie veľmi žiaduce. Ak bude situácia rovnaká v decembri a rada rozhodne začať symbolicky so všetkými, potom navrhujem, aby sme urobili v prípade Slovenska výnimku." Tá by sa podľa spravodajcov však týkala len prípadného spoločného štartu rozhovorov, nie individuálneho vstupného partnerstva a začlenenia SR do chystanej "stálej európskej konferencie". Wiersma popiera, že by sa svojimi náražkami na budúci rok, keď sa na Slovensku uskutočnia parlamentné voľby, miešal do vnútorných záležitostí. "Snažím sa formulovať schopnosť krajiny zmeniť sa. Nemám v úmysle sa akokoľvek miešať, o premiérovi sa nikde nezmieňujem a v stykoch s politickými stranami som veľmi opatrný. Ak však chceme mať so Slovenskom vzťahy a umožniť jeho vstup do EÚ, čo je môj úmysel, je možnosť zmien potrebné formulovať. Ak by sme vzali staticky terajší stav, mohli by sme sa rozlúčiť hneď."
Poslanec zásadne odmieta argumenty, že situácia na Slovensku nie je horšia ako v niektorých iných pridružených krajinách a že negatívne hodnotenie je v tomto porovnaní nespravodlivé. "Starám sa len o situáciu na Slovensku a zisťujem, že niektoré veci tam nie sú normálne." Za najpôsobivejšie anomálie slovenského politického života považuje Wiersma nedostatok politickej kultúry, najmä neustále napätie medzi premiérom a prezidentom, a postavenie maďarskej menšiny. Na Západ urobila veľmi negatívny dojem nedávna aféra okolo referenda, ale šokovali aj jednotlivosti napríklad antisemitská učebnica vydaná za peniaze PHARE alebo odmietanie slovenskej vlády zbaviť sa rakiet SS-23.