DILLÍ – Škandál okolo korupcie štátnych úradníkov, ktorý otriasa indickou politickou scénou, si včera vyžiadal demisiu ministra obrany Georgea Fernandesa. Na ministra bol už dlhší čas vyvíjaný tlak, aby zobral zodpovednosť za svojich úplatných podriadených. Pred odchodom z funkcie suspendoval štyroch armádnych dôstojníkov, zapletených do škandálu.
Aféra sa prevalila prostredníctvom indického internetového magazínu Tehelka, ktorého novinári, vydávajúci sa za obchodníkov so zbraňami, politických činiteľov, armádnych dôstojníkov tajne nafilmovali, ako od nich preberajú peniaze. Žurnalisti natočili na príručné videokamery viac ako 100 hodín filmu.
Škandál včera zablokoval indický parlament. Zároveň prinútil jednu stranu opustiť vládnu kolíciu a predsedníčku ďalšej koaličnej strany rezignovať na funkciu. Zasadanie oboch jeho komôr bolo včera, podobne ako v stredu, odročené, pretože vášne opozičných poslancov neumožňovali normálne prerokovanie agendy. Zasadanie dolnej komory, snemovne ľudu, bolo prerušené, pretože opoziční poslanci smerom do vládnych radov skandovali: „Zlodeji! Zlodeji!“
V súvislosti so škandálom opustila vládnu koalíciu strana Kongres Trinamúl. Jej predsedníčka Mamata Banerdžíová vyhlásila, že k tomuto kroku prinútila stranu okolnosť, že stále ešte nebolo začaté vyšetrovanie celej aféry. Indické médiá si protirečia, či Kongres Trinamúl bude či nebude podporovať koalíciu zvonku. Agentúra Reuters upozorňuje, že i po odchode deviatich poslancov tejto strany bude mať vládna koalícia pohodlnú väčšinu v parlamente.
Na svoju funkciu rezignovala aj Džaja Džaitlyová, predsedníčka koaličnej Strany Samata, ku ktorej patrí i minister obrany George Fernandes. Ešte 24 hodín pred zverejnením filmu tvrdila, že peniaze dostala na podporu strany. Aj ona sa nakoniec uvidela na internetovej stránke www.tehelka.com, kde prijala 200 000 rupií pre stranu s cieľom prinútiť ministerstvo, aby sa za nákup neexistujúcich zbraní zasadilo.
V utorok sa už vzdal svojej funkcie predseda vládnucej Indickej ľudovej strany (BJP) Bangaru Laxman. Ten najprv považoval obvinenia za „neodôvodnené“ a „malicherné“. Keď sa na internetovej stránke objavil ako preberá 100 000 rupií od falošných priekupníkov, v tichosti odstúpil.
Politickí pozorovatelia ale nepredpokladajú, že postavenie Vádžpéjího vlády nie je škandálom ohrozené. Sú presvedčení, že Fernandesova demisia upokojí členov koalície, ktorí požadovali jeho odstúpenie. (čtk, reuters, peb)