Z kauzy Gaulieder sa stala kauza HZDS

Spor o mandát bývalého poslanca HZDS Františka Gauliedera bol od decembra 1996 jedným z neuralgických bodov politického života na Slovensku. Po rozhodnutí Ústavného súdu SR, podľa ktorého NR SR prijatím uznesenia č. 482 zo 4. decembra 1996 porušila ústavn

é právo, kauza Gaulieder prestala právne existovať. Vznikla však kauza HZDS. Je natoľko závažná, že generálnemu prokurátorovi SR poskytla dostatok dôvodov, aby podal návrh na pozastavenie činnosti alebo rozpustenie vládneho hnutia. Tento politický subjekt totiž svojím protiústavným a protiprávnym konaním prekročil rámec, aký pre politické strany a hnutia ustanovil zákon.

Prvé priznanie, že vedenie HZDS vo vzťahu k poslancom hnutia urobilo nedemokratický a protiústavný krok, pochádza už z predvolebného mítingu, ktorý sa konal 3. augusta 1994 v Bratislave. Vladimír Mečiar vtedy vyhlásil: "Kandidáti HZDS sa zaviazali, že ak sa stanú poslancami, radšej sa vzdajú mandátov, ako by sa dopustili zrady a spôsobili rozvrat v hnutí." O tom, akým spôsobom sa toto "zaviazanie" uskutočnilo, podrobne porozprával Dušan Macuška na schôdzi NR SR v decembri 1996.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec hnutia vtedy oficiálne vyhlásil, že 27. júla 1994 F. Gaulieder podpísal "Zmluvu uzavretú podľa paragrafu 51 Občianskeho zákonníka medzi HZDS a Ing. F. Gauliederom". Bola v nej klauzula, že ak kandidát, ktorý sa stane poslancom, vystúpi z klubu HZDS, do troch dní je povinný vzdať sa svojho mandátu. Ak tak neurobí, toto právo uplatní druhá zmluvná strana, teda samotné hnutie... Aby mohlo vzdať mandát namiesto poslanca, kandidát už na konci júla 1994, teda dva mesiace pred voľbami, podpísal a ponechal hnutiu k dispozícii list predsedovi parlamentu, ktorým sa mandátu vzdal - hoci ho ešte nemal. D. Macuška tento list na pôde parlamentu dokonca prečítal: "Podpísaný poslanec NR SR sa dňom (tu je vynechané miesto) vzdávam podľa ustanovenia článku 81 odsek 1 Ústavy SR svojej poslaneckej funkcie." Právny expert HZDS pred poslancami tvrdil, že ide o "platný právny úkon pána poslanca Gauliedera" a novinárom umožnil do zmluvy nahliadnuť!

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší predstavitelia hnutia potom potvrdili, že takéto stranícke reverzy v júli 1994 podpísali viacerí kandidáti HZDS. Vladimír Mečiar po troch rokoch za okrúhlym stolom politických strán priznal, že ich vraj podpísali štyria. Pri zisťovaní skutočného počtu však nie je nik odkázaný na svedectvo predsedu HZDS či priznanie jeho poslancov. Podpisy na "zmluvách" totiž overoval Notársky úrad sídliaci v Bratislave na Dunajskej 29. Z jeho Osvedčovacej knihy, č. Knihy 0-II/94, sa dá ľahko zistiť, koľkí kandidáti hnutia "zmluvu" podpísali. No už len tá jediná, ktorú pán Macuška ukázal na pôde NR SR, je dostatočným dôkazom, že vedenie HZDS nerešpektovalo ústavné postavenie poslanca - jeho slobodný mandát sa rozhodlo nahradiť imperatívnym. Politické vedenie hnutia, disponujúce "zmluvami", môže poslancom vnucovať svoju vôľu, hoci ústava jasne hovorí, že zástupcovia občanov svoj "mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi". Podľa viacerých svedectiev má úzke vedenie HZDS k dispozícii viac než 50 straníckych reverzov! Zatiaľ použilo iba jeden - práve proti poslancovi Gauliederovi...

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný súd SR sa v odôvodnení svojho rozhodnutia vyjadril aj k existencii a uplatňovaniu zmlúv, resp. reverzov medzi HZDS a kandidátmi na poslancov. Najvyšší orgán ochrany ústavnosti konštatoval: "Reverz, zabezpečovaný vo forme osobitných zmlúv (záväzkov) medzi politickým subjektom a ním navrhovanými kandidátmi vo voľbách, je v rozpore s ústavou, pretože prostredníctvom neho môže príslušný politický subjekt trvale a účinne vyžadovať od bývalého kandidáta (po voľbách poslanca), ktorý s ním uzavrel tzv. reverznú zmluvu, výkon mandátu výlučne podľa straníckych príkazov..." Z čoho vyplýva, že HZDS konalo protiústavne, keď "zmluvy" (reverzy) uzatváralo. Konalo protiprávne, keď hlasmi svojich poslancov porušilo ústavné právo F. Gauliedera. Koná protiústavne a protiprávne, keď odmieta rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu. Už to je dostatočný dôvod, popri viacerých ďalších, aby generálny prokurátor podal Najvyššiemu súdu SR návrh buď na pozastavenie činnosti HZDS, alebo na jeho rozpustenie. Zákon o združovaní v politických stranách a hnutiach totiž hovorí: Zakazujú sa strany a hnutia, "ktoré porušujú ústavu a zákony, alebo ktorých cieľom je odstránenie demokratických základov štátu".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu