Školský rok 1997/1998 sa na základných a stredných školách začína 2. septembra a končí 30. júna. Prázdniny počas tohto školského roka budú nasledovne: jesenné sa začnú v piatok 31. októbra, vyučovanie po nich sa začne v utorok 4. novembra 1997. Počas Vianoc budú školáci prázdninovať od pondelka 22. decembra a do školských lavíc sa opäť vrátia v stredu 7. januára 1998. Polročné prázdniny sú v pondelok 2. februára 1998. Jarné prázdniny budú od 23. do 27. februára 1998 v Trnavskom a Nitrianskom kraji, od 2. do 6. marca 1998 v Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji a od 9. do 13. marca 1998 v Bratislavskom, Prešovskom a Košickom kraji. Veľkonočné prázdniny sa začínajú vo štvrtok 9. apríla 1998, vyučovanie sa začína v stredu 15. apríla 1998. Letné prázdniny sa začnú v stredu 1. júla 1998.
KOĽKO rokov CHODIŤ DO ŠKOLY
Dĺžku povinnej školskej dochádzky stanovuje tzv. školský zákon. Na Slovensku sa školská dochádzka skrátila v roku 1990 z desiatich na deväť rokov. V súčasnosti sa pripravuje nový školský zákon, ktorý by mal opätovne predĺžiť povinnú školskú dochádzku na 10 rokov. Podľa Ústavy SR základné a stredné školy poskytujú vzdelanie bezplatne.
NEGRAMOTNOSŤ
Napriek deväťročnej povinnej školskej dochádzke sú aj na Slovensku negramotní ľudia. Odhaduje sa, že ide o zanedbateľné percento z počtu obyvateľov, lebo oficiálne štatistiky počet ľudí, ktorí nevedia písať a čítať, neevidujú. Jediným údajom o stave negramotnosti na Slovensku je informácia ministerstva spravodlivosti o výsledkoch vo všeobecnom vzdelávaní odsúdených. Podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody totiž musia nápravnovýchovné ústavy zabezpečiť kurzy pre negramotných. V roku 1980 ich absolvovalo 347 odsúdených, v roku 1985 až 403, no v roku 1990 už iba 109. V posledných rokoch však toto číslo opäť vzrastá - v roku 1995 to bolo 178 odsúdených a minulý rok 177. Do roku 1989 boli alfabetizačné kurzy povinné aj pre dospelých odsúdených, od roku 1989 iba pre mladistvých.
UNIFORMY
Podľa zahraničnej tlače v Spojených štátoch slávia uniformy víťazný návrat do štátnych škôl. Zatiaľ čo súkromné školy nosenie uniformy považovali za neoddeliteľnú súčasť svojej identity, v štátnych školách to považovali za prežité a zbytočné. V poslednom období - tvárou v tvár rastúcej nedisciplinovanosti a šíriacej sa zločinnosti mladistvých - si aj vedenia štátnych škôl spomenuli na uniformy. Tam, kde boli zavedené, počet násilných činov a drogových deliktov klesol. Predpisy o nosení uniformy síce nie sú záväzné, nosí ich však väčšina žiakov. Rodičom to uľahčuje obliekanie detí, a stojí ich to iba 120 dolárov ročne. Združenia rodičov počas leta tiež usporadúvajú tzv. Swap Day, deň určený na vzájomnú výmenu alebo predaj použitých uniforiem. Na jeho organizácii sa podieľajú aj sociálne úrady, ktoré nemajetným rodinám prispievajú na nákup rovnošaty. Kritici školských uniforiem, najmä obhajcovia ľudských práv, však varujú pred nebezpečenstvom rovnostárskej uniformity. Podľa nich predpisy o nosení uniforiem porušujú právo na individuálny rozvoj osobnosti.
Autor: Stranu pripravil JÁN CHLUP