Deväť mesiacov po tom, ako americký štát Washington zasiahla vlna snehových metelíc, praskajú miestne pôrodnice vo švíkoch. "Tento mesiac asi budeme lámať rekordy," tvrdí Jenseau Chauvin, riaditeľ jednej z pôrodníc v meste Yakima. "Boli sme zasnežení niekoľko mesiacov, takže očakávam, že až do novembra budeme mať čo robiť," dodáva Chauvin, ktorého pôrodnica prekonala ako jedna z mnohých priemerný augustový počet novorodencov. Kalifornský expert dr. William Fitzgerald si však myslí, že prudký nárast novonarodených detí nie je žiadnym prekvapením, pretože "je to jednoducho naša ľudská povaha".
Netanjahu si
s novinármi poradil
Novinári spôsobili problémy izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, ktorého šesťročný syn Jair včera po prvý raz zasadol do školských lavíc. Izraelskému premiérovi sa však podarilo fotografov prinútiť, aby nevstupovali s fotoaparátmi do budovy školy, kde jeho syn začína svoje školské roky. Čitatelia bulvárnej tlače tak budú ochudobnení o historické zábery prvých minút novopečeného školáka. Netanjahu neskôr pre izraelský rozhlas pripomenul tragickú smrť princezny Diany, ktorej novinári podľa jeho slov "nedali dýchať", a zdôraznil, že významné osobnosti by mali mať právo na súkromie.
Pesimistickí Američania
Napriek mieru, hospodárskemu rastu a klesajúcej nezamestnanosti vidí väčšina Američanov budúcnosť svojej krajiny v čiernych farbách. Vyplýva to zo zverejneného prieskumu denníka Washington Post a televíznej stanice ABC. Až 57 percent z 1 526 opýtaných obyvateľov USA si myslí, že ich krajina sa pohybuje zlým smerom a tri štvrtiny nedôverujú svojej vláde. Pre prezidenta Billa Clintona však urobili výnimku a napriek škandálnym obvineniam mu 57 percent Američanov vyjadrilo podporu. Zo všetkých prezidentov sa podobnej popularite tešil len Ronald Reagan.
O budúcnosť krajiny sa obávajú aj tí obyvatelia, ktorým sa podľa vlastného vyjadrenia darí lepšie ako pred niekoľkými rokmi, pričom starosti im robí zločinnosť a morálny úpadok spoločnosti. "Americká rodina zomiera, zločin sa na mnohých miestach vymkol spod kontroly a príliž veľké množstvo rodín je bez otcov. Niečo tu nesedí," povedal jeden z opýtaných.
V Moskve otvorili školu so slovenčinou
V jednej z okrajových štvrtí Moskvy otvorili včera novú základnú školu, kde sa ako voliteľný predmet bude učiť aj slovenský jazyk. Moderne vybavená škola, v ktorej nechýba dokonca ani zimná záhrada, bola postavená v juhovýchodnej časti Moskvy v jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich nových štvrtí ruskej metropoly. V jej susedstve sa nachádza ulica a takisto stanica metra, ktoré nesú názov hlavného mesta Slovenska. Moskovský primátor Jurij Lužkov navyše informoval, že po Bratislave bude pomenovaný aj neďaleký veľký park, ktorý sa už začína budovať. Podľa slov riaditeľky školy Mariny Sťopkinovovej už predbežný prieskum medzi žiakmi ukázal, že o slovenčinu a prostredníctvom nej aj o Slovensko bude veľký záujem - tým viac, že v budúcnosti sú plánované aj výmenné pobyty žiakov.