V čínskej provincii Sečuán bol popravený muž, ktorého jediným previnením bolo, že ukradol na trhu 14 kozích hláv. V inej provincii, vo Fudžijane, bolo popravených 8 ľudí za to, že ukradli svine v celkovej hodnote 1378 amerických dolárov. Iní ľudia boli v Číne odsúdení na smrť za "chuligánstvo", jeden z nich napríklad za to, že na ulici obťažoval cyklistku. Iní sú popravovaní za poisťovacie podvody či za nesprávne platené dane. Vyplýva to zo správy medzinárodnej organizácie Amnesty International, ktorá bola uverejnená v minulom týždni.
Presný počet popráv v Čínskej ľudovej republike nie je známy, pretože táto cifra patrí dosiaľ k štátnym tajomstvám. Amnesty International sa však opiera o dostupné čiastkové údaje a došla k záveru, že v Číne bolo v roku 1996 odsúdených na smrť minimálne 6100 osôb a popravených minimálne 4367 ľudí. To znamená, že každý deň je v Číne popravených minimálne 12 ľudí.
V rokoch 1994 a 1995 bolo odsúdených na smrť 6108 ľudí. To podľa Amnesty International znamená, že v Číne bolo v 90. rokoch popravených viac ľudí ako v zvyšku sveta.
Počet popráv a procesov, z ktorých mnohé sú verejne vykonávané na štadiónoch, prudko stúpol po apríli 1996, keď čínske ministerstvo verejnej bezpečnosti začalo v krajine pod názvom Tvrdý úder rozsiahlu operáciu proti zločinnosti. Tvrdý úder, ktorý trvá dodnes, priniesol do systému popráv niektoré nové prvky. Predovšetkým popravy majú mať čo najodstrašujúcejší vplyv na potenciálnych zločincov. Veľmi sa skrátil čas medzi rozsudkom a popravou. A nielen to, aj čas medzi trestným činom a popravou je omnoho kratší ako bol v 80. rokoch. Známy je prípad vraha policajta, ktorý bol popravený 6 dní po tom, ako spáchal trestný čin. V tomto roku bola zavedená vedľa tradičného spôsobu popravy - výstrelom z pištole do zátylku - nová moderná metóda zabitia odsúdenca - smrtiaca injekcia.
Tvrdý úder bol reakciou čínskej vlády na prudko rastúcu zločinnosť v krajine. Najhoršia situácia je vo veľkých mestách, predovšetkým v Pelingu, Šanghaji, Wuchane a Kantone. V juhočínskej provincii Guandong, susediacej s Hongkongom, je pravdepodobne najväčšia zločinnosť v celej Čínskej ľudovej republike. Z nedávneho prieskumu vyplýva, že v Kantone, hlavnom meste provincie Guandong, sa už bojí vychádzať na ulicu 46 percent obyvateľov mesta.
Zaujímavé je, že čínsky minister verejnej bezpečnosti Tao Sižu, ktorý uviedol do života akciu Tvrdý úder, sa v roku 1993 stretol s delegáciou hongkonského gangu - triády Sun Ye On a vtedy predniesol dnes už známu vetu: "Členovia triád nemusia byť vždy gangstrami, niektorí z nich sú vlastenci."
Niektoré americké denníky citované v Hongkongu dokonca tvrdia, že akcia Tvrdý úder a rastúci počet popráv v južnej Číne vyplývajú zo snahy zlikvidovať "súkromných" výrobcov ópia a tak umožniť štátnym firmám, vedeným na úrovni stredných a nižších straníckych kádrov, aby obstáli v konkurencii.
Americký spisovateľ Joseph Douglass vo svojej knihe Červený kokaín uvádza, že dnešný čínsky obchod s ópiom má dávnu komunistickú tradíciu. "Už v roku 1928 Veľký Mao inštruoval svojich podriadených, aby vo veľkom pestovali ópium. Takýmto spôsobom získaval prostriedky na svoj boj, dokonca chcel ópiom zničiť územie, ktoré komunisti ešte neovládali," píše J. Douglass a dodáva, že obchodovanie s ópiom sa stalo v Číne zvyčajnou zbraňou proti nekomunistickým štátom.
Autor: JAROMÍR ŠTĚTINA, Hongkong, PRE SME - agentúra EPICENTRUM