
Zdroj: Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO)
nákazu. Logisticky by sa na týchto operáciách mala podieľať aj armáda.
Politika a ochorenie
Vláda včera odmietla požiadavku na posunutie volieb, ktoré by sa mali konať v máji. Tie si teraz pre nákazu slintačky a krívačky neželajú farmári a proti sa vyslovili aj niektorí labouristickí poslanci z postihnutých oblastí.
Hovorca predsedu vlády Tonyho Blaira potvrdil, že 3. mája sa budú konať miestne voľby - Blair v rovnakom termíne plánuje uskutočniť aj parlamentné, tie však zatiaľ nevyhlásil. Podľa kabinetu by už malo ochorenie čoskoro ustúpiť. To by znamenalo aj povolenie reštriktívnych opatrení v oblastiach, kde je najviac rozšírená nákaza.
Premiérov hovorca odmietol informácie, že minister financií Gordon Brown, ktorý je mužom číslo dva v labouristickej strane, považuje májové konanie volieb „za rozhodnutie na ostrí noža“. „Súhlasí s premiérom,“ povedal hovorca.
Zatiaľ však nič nenasvedčuje, že by bola slintačka a krívačka na ústupe. Včera sa objavilo ďalších desať nových ohnísk nákazy. Celkový počet stúpol na 240. Vláda ale stále odmieta hovoriť o národnej kríze. Blairov hovorca včera priniesol informáciu, že nákaza sa týka menej ako jedného percenta fariem - na ostrovoch je celkovo 160-tisíc fariem, reštriktívne opatrenia sa uplatňujú na 1200 hospodárstvach, kde je choroba alebo podozrenie na ňu.
Francúzske obavy
Od utorka, keď boli vo francúzskom departemente Mayenne ohlásené prvé prípady slintačky a krívačky v kontinentálnej Európe, neboli zatiaľ potvrdené žiadne ohniská nákazy. Psychóza okolo choroby však trvá. Len v stredu ohlásili ďalšie prípady podozrenia na slintačku a v celej krajine bolo izolovaných celkovo 22 fariem a poľnohospodárskych podnikov v 13 departementoch, kde boli pozitívne testy, potvrdzujúce, že zvieratá prišli s vírusom slintačky a krívačky do styku. Test ešte nemusí potvrdzovať prepuknutie choroby. Obežník ministerstva poľnohospodárstva, v snahe obmedziť riziko šírenia nákazy, odporučil prefektom obmedziť akýkoľvek transport zvierat a zakázal prechádzky na koňoch a lov zveri. Aj keď sa slintačka v minulosti v Európe na slobode žijúcim divým zvieratám vyhýbala, podľa francúzskych odborníkov nie je možné nákazu vylúčiť, pretože v zásade môže postihnúť každého párnokopytníka.
Nákaza sa už vyskytla aj v Argentíne, na čo Spojené štáty okamžite zareagovali úplným embargom na všetky potravinárske produkty. Pre Argentínu je vývoz hovädzieho mäsa významným zdrojom príjmov.
(mch, reuters, čtk)