Po štyroch mesiacoch sa nemecká spolková armáda (Bundeswehr) musí opäť brániť obvineniam, že sa medzi jej vojakmi a dokonca dôstojníkmi šíri krajne pravicový extrémizmus. Po videokazete, na ktorej vojaci nasadení v jednotkách IFOR v bývalej Juhoslávii nacvičovali vo výcvikovom tábore Hammelburg brutálne spôsoby popravy, ukrižovania a znásilňovania žien, si mohli diváci televíznej stanice SAT 1 pozrieť ďalšie pokračovanie. Najnovšia škandalózna videonahrávka pochádza z kasární v saskom Schneebergu. Aktérmi sú však opäť príslušníci 571. práporu horských strelcov. Zabávajú sa na oslavách, pokrikujú antisemitské heslá a zdravia sa nacistickými pozdravmi. Jeden z autorov videokazety Mike K., ktorý bol dva roky aktívnym členom pravicovej Nemeckej ľudovej únie, dokonca v médiách vypovedal, že podobné javy nie sú v armáde ničím ojedinelým. Podľa neho sa v mnohých kasárňach predáva nacistická literatúra, zástavy s hákovým krížom, video a kazety s pravicovo-radikálnymi hudobnými nahrávkami. Svoju výpoveď korunoval vyhlásením, že nadriadení sú voči tomu tolerantní, niekde predaj dokonca podporujú.
Ani protiopatrenia, ku ktorým príslušné orgány ihneď pristúpili - trestne stíhaný je spomínaný Mike K., vyšetrovaní sú traja vojaci v činnej službe a traja vojaci v zálohe, trestné oznámenie bolo podané na jedného bývalého a jedného aktívneho dôstojníka Bundeswehru -, ale ani vyjadrenie ministra obrany Volkera Rüheho, že ide o ojedinelé prípady, nestlmili diskusie o príčinách opakovaných škandálov.
Sám minister nepriamo potvrdil názor odborníkov, ktorí za dôvod súčasnej situácie považujú zloženie armády. Vzhľadom na to, že mnohým mladým prívržencom demokratických politických strán sa darí vojenskej službe vyhnúť, medzi vojakmi prevládajú "hnedí", a tak názorovo inklinuje armáda stále viac napravo. Sám Rühe pripustil, že medzi mladými dôstojníkmi je len málo "stúpencov strany Zelených, ktorí chcú armádu rozpustiť, a stúpencov ľavice".
Okrem samotných udalostí je znepokojujúce, že sa v tak krátkom období podarilo vojakom prepašovať na verejnosť dve videonahrávky a zakaždým prostredníctvom televízie SAT 1 zabezpečiť ich pravicovému extrémizmu nemalú publicitu. Veľa to napovedá o vnútornej disciplíne v armáde a podrýva jej dôveryhodnosť, rovnako ako aj postavenie ministra obrany Volkera Rüheho, ktorý s vyše 70-percentnou dôverou obyvateľstva patrí medzi najspoľahlivejších členov nemeckej vlády.