n na úvod konštatujú, že Slovákom sa kráti čas nato, aby dali do poriadku svoj "dom" a začali sa zaoberať pripomienkami medzinárodného spoločenstva. Autori článku si všímajú, že SR je jediný štát spomedzi desiatich asociovaných krajín z východnej Európy, ktorý nespĺňa politické, skôr ako ekonomické kritériá pre vstup do EÚ. Slovensko navyše nebolo pozvané vstúpiť do NATO a je frustrované vo svojej snahe o vstup do OECD.
Bojovný premiér Mečiar čelí podľa FT strašidelnej sérii hraničných termínov, počnúc voľbami prezidenta až po parlamentné voľby, a to všetko v čase, keď sa o ekonomických úspechoch Slovenska za posledné roky začína pochybovať. V minulosti, kedykoľvek bola politická situácia na Slovensku kritizovaná, koaličná vláda - nepohodlné partnerstvo populistického HZDS a extrémistických strán pravice a ľavice v podobe SNS a ZRS - mohla poukázať na pôsobivé ekonomické ukazovatele - jeden z najvyšších ekonomických rastov a jednu z najnižších inflácií medzi krajinami východnej Európy. Lenže v posledných rokoch sa ekonomika "prehriala". Reálna úroková miera je na rekordnej úrovni a finančné trhy sú presvedčené, že devalvácii koruny sa nebude dať zabrániť tvárou v tvár dvojitému deficitu na bežnom platobnom účte a v štátnom rozpočte.
Slovensko, kedysi považované za horúceho kandidáta na členstvo v EÚ, ako jedna z krajín tzv. Višegrádskej štvorky vyvíja podľa FT šialenú diplomatickú snahu, aby sa pokúsilo presvedčiť členské krajiny EÚ o škodách, ktoré by spôsobilo vynechanie ktorejkoľvek kandidátskej krajiny na začiatku procesu vyjednávania. Bratislava trvá na tom, že pokiaľ ide o ekonomické kritériá a o harmonizáciu legislatívy v kľúčových oblastiach jednotného trhu, je Slovensko minimálne na úrovni ak nie pred krajinami, ktoré boli odporúčané Európskou komisiou. FT si tiež všíma posudok EK a jeho kritiku zo strany slovenskej vlády. FT citujú slová premiéra Mečiara, že aj keď sa na situáciu na Slovensku pozrie veľmi kritickými očami, Slovensko nezaostáva za tými krajinami, ktoré EK doporučila na začatie rozhovorov o vstupe do EÚ. "Nie sme proti autorite EÚ ako inštitúcii, ale sme proti tomu, aby jej názory boli považované za absolútne, ak sa, žiaľ, javia ako výsledok nedostatočných informácií o týchto otázkach," cituje premiéra Mečiara FT. Denník poukazuje na to, že podľa posudku EK Slovensko nespĺňa politické podmienky pre vstup do EÚ pre nestabilitu inštitúcií a skraty vo fungovaní demokracie. "Súčasná vláda nerešpektuje úplne úlohy a zodpovednosť iných ústavných inštitúcií a často zastáva postoj, ktorý presahuje bežné hranice konfrontácie tradične akceptované v demokracii," cituje z posudku FT. Denník dodáva, že podľa západných diplomatov posledný vývoj na slovenskej politickej scéne skôr potvrdzuje ako vyvracia tvrdenia obsiahnuté v spomínanom posudku.
V ekonomickej oblasti FT poukazujú na nízky prílev zahraničných investícií a privatizačný proces, ktorý obmedzuje možnosť vstupu zahraničného kapitálu. Všímajú si tiež pokusy vlády zmeniť legislatívu týkajúcu sa Národnej banky Slovenska, čo je vnímané ako pokus zbaviť túto inštitúciu nezávislosti a ďalej centralizovať moc v rukách vlády.