Nemyslím si, že odchádzajúci Rómovia majú dôvody, ktoré by ich oprávňovali žiadať o politický azyl kdekoľvek v zahraničí. Nedomnievam sa, že na Slovensku existuje rasová diskriminácia. Predpokladám, že ide najmä o ekonomickú migráciu. Chápem však úsilie Rómov zlepšiť si ťažké podmienky, v ktorých sa nachádza väčšina z nich na Slovensku. Za poslednú kvapku, za bezprostrednú príčinu ich odchodu do Veľkej Británie, považujem nezodpovedné vzbudenie nádeje na využitie výhod sociálneho systému vo vyspelých krajinách. Dlhodobo pôsobiacou príčinou je zrejme zhoršujúca sa situácia Rómov po novembri 1990. Nezamestnanosť, ktorá sa u nás objavila so zavedením trhového hospodárstva, postihla Rómov podstatne viac ako nerómske obyvateľstvo - dosahuje možno až 70 - 80 %.
Rómovia netvoria na Slovensku homogénnu komunitu. Veľa ich pracovalo najmä v stavebníctve a v poľnohospodárstve, na východnom Slovensku aj vo VSŽ. Táto veľká časť Rómov žila podobným spôsobom života ako väčšinové obyvateľstvo. Mnohí Rómovia sú vyučení remeselníci, chceli mať a aj majú domy na dedinách či byty v mestách. Čím boli vzdelanejší, tým viac sa ich rodiny podobali nerómskym rodinám aj počtom detí. Ich ideálom už nebola rodina s desiatimi deťmi, cestujúca z miesta na miesto. Je tragédiou, že títo, už integrovaní Rómovia, napr. z Pavloviec nad Uhom či Ďurkova, sú dnes hodení späť hlboko do minulosti. O nich bolo a je treba informovať verejnosť doma a príslušné inštitúcie v zahraničí. Vyzdvihnúť ich ako skupinu, ktorá bola na správnej ceste začlenenia sa do spoločnosti, na ceste spolužitia s väčšinovým obyvateľstvom. Stavebníctvo sa dostalo do útlmu, zamestnanosť sa značne znížila aj v poľnohospodárstve, a to nielen u Rómov. Súčasná vládna koalícia nenašla spôsob, ako zapojiť Rómov do pracovného procesu a obnoviť ich denný styk s nerómskym obyvateľstvom.
Iná časť Rómov žije v nepredstaviteľne primitívnych podmienkach v osadách pozostávajúcich z chatrčí. Vidieť osady pri Rudňanoch či Jarovniciach je otrasným zážitkom. Skutočnosťou je však aj to, že do tejto osady štát posiela každý mesiac približne 3,5 milióna korún. Na jednej strane je hanbou, že na Slovensku sú takéto osady, na druhej strane je chybou, že sa nepýtame, ako sa v Jarovniciach využije 42 miliónov Sk ročne. Deti nie sú oblečené, nie sú najedené, nevedia, čo je obrázková kniha. Vydávanie peňazí bez snahy o ich zmysluplné využitie považujem za vážnu chybu súčasnej štátnej administratívy.
Ďalšou chybou je nesprávny systém prideľovania financií, pokiaľ ide o sociálne dávky a iné prídavky. Uvediem príklad: rómska rodina s nezamestnanými rodičmi a desiatimi deťmi dostáva mesačne od štátu približne 20 000 Sk. Nerómska, robotnícka, rovnako veľká rodina, v ktorej otec pracuje, má celkový príjem tiež takmer 20 000 Sk. Táto rodina platí štúdium jedného vysokoškoláka v Bratislave, dochádzku ďalších detí do školy v Sabinove a učebné pomôcky deťom v základnej škole v Jarovniciach. Aký je to systém, keď poskytuje rovnaké finančné zaistenie rodine, v ktorej muž pracuje a deti ukončia strednú alebo vysokú školu a tiež rodine, v ktorej muž nepracuje a deti počas povinnej školskej dochádzky často neabsolvujú ani všetky triedy základnej školy? V prvej triede nevedia po slovensky, teda nerozumejú učiteľke, nevedia držať v ruke ceruzku, nevedia sa vyjadrovať. Za ďalšiu chybu súčasnej vládnej koalície považujem nedostatočné rozvinutie a financovanie zvláštnych foriem vzdelávania a výchovy predovšetkým rómskych detí a mládeže, ale tiež dospelých.
Najvážnejším problémom vzťahu väčšinového a rómskeho obyvateľstva na Slovensku nie je rasizmus nerómov. Rozhodujúce sú konkrétne opatrenia smerujúce k zvýšeniu zamestnanosti Rómov, k zlepšenému, viac motivujúcemu systému prideľovania a využívania finančných podpôr v nezamestnanosti, sociálnych dávok a podpôr na výživu detí, k podstatnému zlepšeniu vzdelávania a výchovy rómskej komunity. Súčasná vládna koalícia síce pripravuje koncepcie, návrhy, čiastkové opatrenia, ale nedokázala významne zlepšiť situáciu Rómov od novembra 1994. Nádejou preto zostáva nový prístup, ktorý bude po voľbách presadzovať nová vládna koalícia v spolupráci s predstaviteľmi Rómov.
Autor: IVAN ROSIVAL, poslanec NR SR za DU