Ekonomická kríza v Ázii je komplikovanejšia ako mexické problémy pred tromi rokmi a požaduje vyváženejšiu odpoveď. Skonštatoval to včera americký minister financií James Rubin. Rubin uviedol, že Spojené štáty však Ázii neposkytnú finančnú pomoc, ako to bolo v prípade Mexika. V prípade Ázie by podľa Rubina bola najefektívnejšou pomocou spolupráca s Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou pre obnovu a rozvoj. Napriek tomu, že sa ázijský problém značne rozšíril, Rubin vyjadril nádej, že je možné nájsť východisko prostredníctvom znovunastolenia finančnej stability v regióne, napísala agentúra Reuters.
POKLES VO FRANKFURTE
Po ťažkých stratách kurzov v New Yorku a v Ázii včera drasticky poklesli aj kurzy akcií na burze vo Frankfurte. Nemecký index akcií (DAX) stratil v prvých 15 minútach elektronického obchodovania 275 bodov, čo zodpovedá 7,1 percenta, a klesol na takmer 3600 bodov. Citeľne slabší bol aj americký dolár. Jeho kurz s hodnotou 1,7285 marky bol o takmer štyri fenigy pod stredom z minulého dňa. Dolár sa potom trochu spamätal na niečo vyše 1,73 marky.
Ruská banka O "útekU" investorov
Ruská centrálna banka nevylučuje možnosť, že dramatický pokles na svetových burzách môže podnietiť zahraničných investorov k odchodu z trhu ruských cenných papierov. Viceguvernér centrálnej banky Sergej Alexašenko vyzval ruské banky, ktorých likvidita je podľa jeho názoru na normálnej úrovni, aby slepo nenasledovali zahraničných investorov, pretože to môže poškodiť ruský finančný systém. Zároveň upozornil, že centrálna banka pozorne monitoruje trh a podnikne všetky bežné aj mimoriadne opatrenia, ak si to vyžiada situácia.
PREPAD V JAPONSKU
Obchodníci na tokijskej burze včera po sedempercentnom prepade na Wall Street nenašli odvahu nakupovať, takže ceny japonských akcií utrpeli tretí najväčší prepad v tomto roku. Index Nikkei 225 klesol o 725,67 bodu (4,26 %) na 16 312,69 bodu, čo je najhorší záver od júla 1995. Obchodovanie bolo pomalé a nervózne, pretože pri niektorých tituloch burza regulovala výkyvy a predĺžila intervaly medzi jednotlivými kotáciami z 15 na 30 minút. Hovorca japonskej vlády Kanezo Muroaka včera oznámil, že jeho kabinet nemieni na akciovom trhu nijako intervenovať. Premiér Rjútaró Hašimoto potom vyjadril vieru v upokojenie situácie v Hongkongu i v New Yorku. "Problém jednoznačne začal v Hongkongu. Ten ovplyvnil New York a potom Japonsko... Predovšetkým musíme sledovať, či sa hongkonský trh usadí," uviedol predseda japonskej vlády. Spolu s americkými cennými papiermi sa začal prepadať aj dolár. Jeho kurz k jenu na Ďalekom východe spadol až na 119,90 jena, v závere sa však vzchopil na 120,85 JPY. Prudký prepad nastal aj vo vzťahu k európskym menám.