Obrazoborci islamu – Taliban je len malým fanatickým výkrikom

Väčšina ľudí z nemoslimských častí sveta nikdy nebola v žiadnom moslimskom štáte, a ak moslimovovia kdekoľvek vo svete urobia čosi veľmi hlúpe, ostatní ochotne uveria, že takéto počínanie je pre islam typické. Ako keď talibanský režim v Afganistane minulý


Minister zahraničných vecí Afganistanu Wakíl Ahmad Mutawakél (v strede) sa snaží uniknúť pred otázkou novinárky o ničení predislamských sôch. FOTO – TASR



týždeň vyhodil do vzduchu obrovské, 1700 rokov staré sochy Budhu v Bamijáne.

Tento počin bol vandalizmom a kultúrnou netoleranciou najhrubšieho zrna, a právom ho odsúdili vlády na celom svete vrátane väčšiny moslimských štátov. Celkom zbytočne. Obrovské bamijánske sochy – najvyššia merala 53 metrov – už prestali existovať. Treba však pripomenúť, že najväčšia zachovaná staroveká socha na svete je Veľká sfinga v Egypte. A Egypt je pod moslimskou vládou už 1300 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred moslimami ničili pamiatky kresťania

Všetky moslimské režimy Egypta, ale aj všetky doterajšie moslimské vlády Afganistanu uplynulých tisíc rokov chránili predmoslimské dedičstvo svojich krajín. Talibanskí mulláhovia, ktorí v súčasnosti vládnu krajine, sú fanatickí hlupáci z vidieka, ktorí sa radikalizovali počas dvadsiatich rokov vojny. No tvrdiť, že ich počínanie je typické pre islam, je urážkou cti.

Intolerancia nie je moslimskou chybou, ale ľudskou. Mnoho starovekých archeologických nálezísk bolo zničených, pričom sochám odsekávali hlavy dokonca aj v hrobkách, a nebolo to dielo moslimov. Takto sa správali obrazoboreckí kresťanskí fanatici v posledných storočiach pred moslimským vpádom.

V siedmom a ôsmom storočí ničili kresťanskí náboženskí fanatici sochy a obrazy zobrazujúce ľudí v celej Byzancii. Logika bola rovnaká ako v dnešnom Afganistane: ak robíme presne to, čo od nás Boh žiada, tak sa možno vyhneme tragédiám, barbarským inváziám a morovým epidémiám. Väčšina východného Stredomoria pripadla Arabom ešte skôr, než byzantský cisár Leon III. zakázal uctievanie obrazov Krista a svätých v roku 730. Pod moslimskou nadvládou sa väčšina starovekých pamiatok zachovala neporušená, a to nielen v Egypte, ale aj v Sýrii, Iraku, Iráne a Afganistane.

SkryťVypnúť reklamu

Ničenie na obranu viery

V kresťanstve aj v islame sú zakorenené predsudky k spodobovaniu ľudskej tváre a postavy, čiastočne následkom spoločných židovských koreňov, čiastočne preto, že vo fázach formovania náboženstva bojovali so staršími náboženstvami, ktoré uctievali vytesané a maľované modly. Obrazoborectvo z času na čas vyplávalo na povrch v histórii oboch náboženstiev. Protestanti odmietli pred štyristo rokmi rímskokatolícke náboženské výtvarné umenie, aby mohli pestovať jednoduchšiu predstavu kresťanstva. Niečo podobné sa udialo, keď puritánski vahhábski reformátori zaviedli v minulom storočí v Saudskej Arábii striedmejšiu formu islamu. To, čoho sme boli svedkami v Afganistane, je ich odnožou.

Nepriatelia minulosti

Vahhábske cirkevné autority horlivo zahladzujú všetky dôkazy o predislamských náboženských praktikách v časti Saudskej Arábie od roku 1820, keď zničili sochy Džu Chalása z 12. storočia. Keď libanonský profesor Kemal Salibí pred desiatmi rokmi vo svojej knihe tvrdil, že niekdajšie židovské dediny v dnešnej severozápadnej Saudskej Arábii boli možno miestom, kde sa odohrávali počiatočné kapitoly Biblie, Arabi okamžite zrovnali staroveké budovy so zemou.

SkryťVypnúť reklamu

Ich správanie však nie je o nič viac typické pre islam, ako obrazoborci a prenasledovatelia bosoriek pre kresťanstvo. Všetky veľké pomníky minulosti sa skôr či neskôr zničia a ľudské životy sú dôležitejšie ako kusy skál.

Taliban nemal zničiť bamijánske sochy. Určite mu však neušlo, že vyhodenie sôch do povetria sústredilo na ich krajinu viac pozornosti ako roky vojny, vyhasnuté životy alebo prežívanie v beznádejnej biede.

PRE SME – GWYNNE DYER, Londýn

(Autor je publicista a historik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 317
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 132
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 344
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 892
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 875
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu