NEW YORK (SITA, REUTERS) - Svetové trhy komodít poklesli vo štvrtok uplynulého týždňa vďaka pádu svetových akciových trhov. Príčinou pádu komodít bol negatívny tlak na hongkonský dolár, ktorý vyvolal prudký rast hongkonských úrokových mier a súčasne 10-percentný pád hongkonského akciového indexu Hang Seng. Vzápätí poklesli voči doláru aj ostatné ázijské meny, čím sa americké komodity stali pre zahraničných nákupcov podstatne drahšími. Najvýraznejšie cenové poklesy sa zaznamenali na trhoch ropy, plynu, obilnín, sóje, bavlny, medi, dreva a striebra. Všeobecný komoditný index, vytvorený výskumnou spoločnosťou Commodity Research Bureau na základe 17 kontraktov komodít, poklesol o 1,73 bodu (resp. o 0,70 %) na 243,69 bodu.
Zlato zaznamenalo iba mierne prírastky. Žltý kov je tradičným "domovom" investorov, ktorí sa chcú dočasne ukryť pred nebezpečnými otrasmi na medzinárodných finančných a kapitálových trhoch. Decembrové kontrakty zlata vzrástli iba o 1,10 USD a skončili na hodnote 324,70 USD/unca. Ceny striebra poklesli o 9,5 centu na 4,938 USD/unca. "Zlato a striebro prestávajú byť cennými kovmi. Zdá sa, že začínajú byť normálnymi komoditami a investori ich už nebudú vyhľadávať v prípadoch finančných kríz s cieľom uchovania hodnôt," povedal jeden z analytikov. Druhým problémom kovov je skutočnosť, že pád ázijských mien núti ázijských obchodníkov predávať "tvrdé aktíva", ako zlato s cieľom splatenia dolárových dlhov, ktoré im v tejto súvislosti náhle vznikajú, keďže ich meny už nie sú na americkú menu fixované. Obchodníci na trhoch obilnín sa snažili odhadnúť následky silnejúcej menovej krízy v krajinách juhovýchodnej Ázie, ktoré boli donedávna významnými odberateľmi amerických obilnín. "Obchodníci sa zdržiavali mimo trhu, znepokojení krátkodobým pádom amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average o 200 bodov a udalosťami v Hongkongu. Investori sa obávajú krátkodobého vývoja na trhoch. Ich odchod z trhov obilnín by mohol mať veľmi vážne následky na ceny týchto komodít.
Novembrové dodávky sójových bôbov poklesli o 4,25 centu na 6,94 USD/bušel. Decembrové dodávky kukurice zlacneli o 5-3/4 centu na 2,88 USD/bušel, kým decembrové dodávky pšenice poklesli o 7-1/4 centu na 3,66-3/4 USD/bušel. Vďaka otrasom na finančných trhoch si nikto nevšímal pozitívne správy. Napríklad: Pakistan prekvapil svetové trhy obilnín nákupom 150 000 ton pšenice z USA. Obchodníci majú čoraz pesimistickejší názor na vývoj predaja amerických obilnín a mäsa. Intenzita ich pesimizmu sa však zatiaľ nedá kvantifikovať.