NEW YORK (SITA, REUTERS) - V pondelok uplynulého týždňa zaznamenal dolár voči marke rast, nakoľko britskí oficiálni predstavitelia zmarili svojimi vyhláseniami všetky nádeje, že Británia sa pričlení k EMÚ v prvej vlne (v januári 1999). Libra vzrástla na 2,5-ročné maximum 1,6340 USD z piatkových 1,6179 USD. Voči marke posilnila libra na najvyššiu úroveň mesiaca. V uplynulom mesiaci bola britská mena negatívne ovplyvňovaná špekuláciami, že Británia má pozitívnejší vzťah k EMÚ. Rast doláru voči marke bol nepriamo spôsobený rastom libry voči marke.
Dolár vzrástol v utorok voči marke na najvyššiu úroveň mesiaca. Správy o spomalení tempa rastu peňažnej ponuky znížili pravdepodobnosť skorého rastu nemeckých úrokových sadzieb. Voči jenu dolár poklesol, a to aj napriek pochybnostiam, že japonský plán opatrení na stimuláciu ekonomiky bude pre japonské hospodárstvo veľkou pomocou. Dolár vzrástol v utorok na úrovne 1,7893 DEM a 120,87 JPY. Príčinou oslabenia marky boli správy, že ponuka peňažného agregátu M3 vzrástla v septembri medziročne o 5,2 %. Všetci očakávali, že sa podarí udržať augustové tempo rastu 5,8 %. Prezident Bundesbanky Hans Tietmeyer povedal, že "rast peňažnej ponuky našťastie v uplynulých mesiacoch nezvýšil svoje tempo". Díleri pochopili jeho slová tak, že nemecká centrálna banka nezvýši sadzby počas štvrtkového zasadnutia.
V stredu dolár voči marke oslabil. Podobný osud ho postihol aj voči švajčiarskemu franku. Medzi dílermi totiž kolovali fámy, že švajčiarska centrálna banka dnes zvýši úrokové sadzby. Austrálsky dolár utrpel prudké straty vďaka obavám z negatívneho vplyvu menovej krízy v juhovýchodnej Ázii. Všetky tieto udalosti odvrátili pozornosť obchodníkov od japonského jenu, ktorý skončil s nepatrnou zmenou. V stredu dolár poklesol na 1,7863 DEM. Voči švajčiarskemu franku oslabil na 1,4832 z utorkových 1,4890 CHF, hoci skončil vysoko nad vnútrodenným minimom 1,4740 CHF. Voči jenu dolár marginálne poklesol z utorkových 120,87 na 120,85 JPY. Neskôr však hlavný ekonóm švajčiarskej centrálnej banky Georg Rich povedal, že nedávne zvýšenie sadzieb úplne stačilo. Dodal, že ekonomické oživenie v krajine je príliš slabé, aby bolo nevyhnutné uvažovať o zvyšovaní sadzieb. Dolár voči marke oslabil vďaka vlne realizácií ziskov zo strany dílerov po utorkovom silnom raste americkej meny.
Dolár zaznamenal vo štvrtok voči japonskému jenu rast, nakoľko prudký pád na ázijských akciových trhoch povzbudil záujem o americké pokladničné poukážky. Vďaka obavám z vývoja ázijských mien (vrátane jenu) sa záujem investorov presunul na európske peňažné trhy. Dolár preto utrpel voči marke mierny pokles. Vo štvrtok večer skončil dolár na úrovniach 121,98 JPY a 1,7673 DEM. Príčinou oslabenia japonskej meny bol 10-percentný denný pád hongkonského akciového indexu Hang Seng a týždenný pád o viac ako 25 %. Hongkonské akcie poklesli kvôli rozhodnutiu hongkonskej centrálnej banky zvýšiť úrokové sadzby s cieľom zabránenia útoku špekulantov na hongkonský dolár. Investori preto hľadali bezpečnejšie investičné možnosti a neskôr preliali svoje aktíva do amerického pokladničného trhu, ktorý zaznamenal prudký rast. Citlivosť japonského trhu na krízu v juhovýchodnej a východnej Ázii bola nepriamou príčinou výrazného oslabenia jenu. "Vďaka udalostiam v Ázii všetci predávajú jeny. Snažia sa ich zbaviť, pretože Japonsko má v krízových krajinách juhovýchodnej Ázie značné pohľadávky," povedal jeden z analytikov.
V piatok klesol dolár z popoludňajších maximálnych úrovní voči marke na hodnotu 1,78 DEM. Príčinou bol pokles na Wall Street. Z fundamentálneho hľadiska bol dolár celkom dobre podporený, hoci na trhoch naďalej pretrváva nervozita z vývoja finančnej krízy v Ázii.