BRUSEL, VIEDEŇ (ČTK) - Severoatlantická aliancia a Rusko zriadia v novembri Stály spoločný vojenský výbor, ktorý sa bude zaoberať praktickými aspektami vojenských kontaktov a spolupráce medzi oboma stranami. Dohodli sa na tom včera predseda Vojenského výboru NATO generál Klaus Naumann a jeho ruský náprotivok, náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl generál Anatolij Kvašin.
Pri tejto prvej návšteve sídla NATO sa Kvašin zišiel s generálnym tajomníkom Javierom Solanom a ďalšími predstaviteľmi a zúčastnil sa zvláštnej schôdze vojenského výboru. Včera odpoludnia odcestoval do sídla Vrchného veliteľstva ozbrojených síl NATO v Európe (SHAPE) v belgickom Monse. V piatok sa spolu s Vrchným veliteľom ozbrojených síl v Európe generálom Wesleyom Clarkom vydá na inšpekčnú cestu do Bosny.
Podľa hovorcu vojenského výboru bolo rokovanie veľmi otvorené a úprimné, obe strany zdôraznili, že sa už vzájomne nepovažujú za nepriateľov. Kvašin zopakoval negatívny postoj Moskvy voči rozširovaniu NATO, keď povedal, že "je pre Moskvu dôvodom na znepokojenie". V rozhovore pre ruskú televíziu podotkol, že o rozširovaní aliancie by sa malo diskutovať v "trojstrannom rámci", teda medzi NATO, Ruskom a kandidátskou krajinou.Rakúska vládna koalícia, ktorá vedie dlhotrvajúce spory o prípadné členstvo dosiaľ neutrálnej krajiny v Severoatlantickej aliancii, vypracovala formulu, ako priblížiť rakúske armády k NATO, bez toho, že by muselo zatiaľ padnúť rozhodnutie o pripojení k paktu.
Rakúske členstvo v programe NATO Partnerstvo za mier (PPM) by sa tak malo rozvinúť podľa vzorca "PPM plus". Pod týmto heslom sa fakticky rozumie "interoperabilita" medzi armádou a NATO, čím by sa získal čas a prostriedky pre prípadný neskorší vstup do aliancie.
Pripravenosť na tento kompromis signalizuje aj to krídlo sociálnodemokratickej strany kancelára Viktora Klimu, ktoré dosiaľ zaujíma k členstvu v NATO odmietavé stanovisko. Rozhodnutie o zapojení Rakúska však chce toto krídlo odložiť prinajmenšom na rok 1999.