vanie žalúdočnej kyseliny. Zemité vody - vápenato-uhličitanové - podporujú vylučovanie vody z tela a používajú sa pri zápalových ochoreniach. Síranové vody viažu vodu, majú laxatívne účinky, znižujú vylučovanie tekutín a pôsobia ako preháňadlá. Vody s obsahom železa a arzénu liečia málokrvnosť, vody s obsahom sírovodíka liečia reumatické kĺbové ochorenia a zápaly dýchacích ciest. Vody s obsahom jódu tlmia činnosť štítnej žľazy.
Na každom balení minerálnej vody má výrobca povinnosť uviesť okrem iného aj jej zloženie a dátum analýz. Má to svoj význam napriek tomu, že informácie o obsahu látok v minerálnej vode na etiketách väčšina ľudí neštuduje a vyberá si vodu podľa jej chuti. Napriek tomu nezaškodí vedieť, že vody obsahujúce oxid uhličitý majú liečivé účinky, a to už od obsahu 500 miligramov oxidu uhličitého na liter. Oxid uhličitý nielen zlepšuje chuť akejkoľvek vody, ale aj podporuje vylučovanie žalúdočnej šťavy a tým uľahčuje trávenie. Okrem toho uľahčuje vstrebávanie ďalších minerálnych látok a niektorých liekov, napríklad antibiotík. (To isté platí aj pre alkohol, takže kto ho zapíja "perlivou" vodou, musí rátať s tým, že mu alkohol bude stúpať do hlavy rýchlejšie.)
Pokiaľ ide o sodík, vždy neškodí. Pri tomto prvku viac ako pri akomkoľvek inom záleží najmä na tom, v akej kombinácii s inými prvkami sa vyskytuje. Zatiaľ čo v spojení s chloridmi (kuchynská soľ) zvyšuje osmotický tlak v bunke a zadržiava v tele vodu, v spojení s hydrogénuhličitanmi a horčíkom má kladné účinky. Dokáže neutralizovať žalúdočné kyseliny a znížiť ich množstvo tak, že nehrozí prekyslenie organizmu. Sodné hydrogénuhličitanové minerálky sú preto vhodné pre tých, ktorí trpia pálením záhy, žalúdočnými vredmi či cukrovkou.
Odporúčajú sa aj ľuďom, ktorí sa liečia z močových kameňov či zápalu močových ciest. Ani v spojení s chloridmi však nemusí byť sodík škodlivý. Ak ich nie je veľa a sprevádzajú ich ďalšie minerály, voda s takýmto zložením pôsobí blahodarne pri chorobách horných ciest dýchacích.
Horčík a vápnik sú vítanými prvkami - podstatnej väčšine ľudí by prospelo, keby svoju stravu o ne obohatili. Nemusia sa ich báť ani tehotné ženy, ani ľudia s kardiovaskulárnymi chorobami. Navyše zvyšujú účinnosť antibiotík, pomáhajú pri chronických zápaloch močových ciest a mierne spomaľujú peristaltiku. Pokiaľ ide o sírany, treba mať na pamäti, že každá voda, ktorá ich obsahuje vo väčšom množstve, má účinky preháňadla. Obzvlášť dôkladné prečistenie zabezpečí voda, ktorá obsahuje viac než tri gramy síranov na liter. Lekári vo všeobecnosti neodporúčajú naordinovať si pomocnú liečbu "vo veľkom" samostatne. Lekári a odborníci na výživu však presne neuvádzajú, koľko ktorej minerálnej vody je možné spotrebovať.