Ľudské telo potrebuje vodu ako chladiacu kvapalinu, aby sa predišlo prehriatiu organizmu. Ochladzovací proces sa nazýva potením. Ďalšou funkciou vody je odplavovanie splodín vznikajúcich pri metabolických procesoch vo forme moča. Priemerný dospelý jedinec vydáva denne 2 - 2,5 litra vody, z toho 1 - 1,5 litra močom, asi 600 ml potením a asi 300 - 400 ml spotrebúvajú metabolické pochody. Pri niektorých aktivitách a v extrémnych klimatických podmienkach môže strata vody potením dosiahnuť až 4 litre. Pri stratách vody dochádza zároveň k úbytku minerálov - s potom odchádza najmä sodík, s močom prevažne draslík, preto treba straty pravidelne nahrádzať. Dá sa to napríklad pravidelným pitím vhodných minerálnych vôd.
denne treba prijať 2-3 litre tekutÍn
Ak sa má udržať v tele normálna vodná rovnováha, príjem vody musí byť za určitý čas rovnaký ako jej straty. Veľký úbytok vody vedie k dehydratácii a poškodeniu telesných orgánov. Bežná populácia by mala prijímať dostatočné množstvo tekutín, čo je 2,5 - 3 litre denne. V lete, v závislosti od teploty a času stráveného na slnku, až 5 litrov. Denný príjem tekutín má byť rovnomerne rozdelený do menších dávok. Organizmus síce prijíma vodu aj v tuhej strave, ale podľa odborníkov je potrebné najmenej polovicu z dennej dávky prijať v nápojoch.
IDEÁLNE OSVIEŽENIE
Sladká limonáda, hoci vychladená, v skutočnosti smäd ešte zväčšuje. Ideálny osviežujúci nápoj by mal spĺňať päť požiadaviek. Jeho chuť by mala byť mierne kyslá, trpká alebo horká (sladký nápoj len podráždi chuťové bunky a pocit smädu sa stupňuje). Jeho teplota by mala byť prilbižne 10 stupňov Celzia (prechladené nápoje prekrvujú sliznicu ústnej dutiny, čo zvyšuje smäd). Žiaduce je mierne nasýtenie oxidom uhličitým. Mal by obsahovať stopové minerály, najmä kuchynskú soľ (nie je nutná, dá sa doplniť podaním slaných tuhých pokrmov). Vhodné je, ak obsahuje povzbudivé látky, najmä pre krvný obeh (kofeín), ale len v malom množstve. Obvykle sa možno uspokojiť s prvými dvoma požiadavkami. V horúčave najviac osvieži chladný čaj s citrónom alebo nesladené minerálky.
ZDROJ STOPOVÝCH PRVKOV
Minerálne vody sú najlepším prostriedkom na dopĺňanie tekutín najmä pre športovcov a fyzicky pracujúce osoby. Okrem schopnosti uhasiť smäd sú zdrojom prvkov nevyhnutných pre život (sodík, draslík, chlór, vápnik, mangán, železo atď.) a iných stopových prvkov potrebných pre činnosť enzýmov a hormónov. Minerálky nie sú len dobrým občerstvením, ale svojím zložením sú vhodné aj na pomocnú liečbu rozličných chorôb. Minerály sú pre telo rovnako dôležité ako bielkoviny, tuky, cukry a vitamíny.
zloženie MINERÁLNych Vôd
Od bežnej pitnej vody sa minerálky odlišujú špecifickým zložením, obsahom plynov, teplotou, rádioaktivitou a pod. Slovenské minerálne vody v jednom litri obsahujú priemerne od 1 do 3,5 gramu minerálnych látok alebo viac ako 1 gram voľného oxidu uhličitého. Každý prameň má svoju charakteristickú chuť a vôňu. Pri nakupovaní treba rozlišovať pojmy "prírodná minerálna voda" a "mineralizovaná voda". Zloženie prvej sa počas výrobného procesu nemení, mineralizovaná voda je pitná voda, do ktorej bol pridaný vopred známy obsah minerálnych látok.