Stretnutím s generálnym riaditeľom Organizácie Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) Fredericom Mayorom začala včera v Paríži svoju pracovnú návštevu ministerka zahraničných vecí Slovenskej republiky Zdenka Kramplová. Počas dvojdňového pobytu v sídle UNESCO sa ministerka má zúčastniť na zasadaní Generálnej konferencie tejto organizácie, zúčastniť sa na prezentácii Slovenska v Paríži a absolvuje rad bilaterálnych rokovaní. Na prezentácii SR, nazvanej "Slovensko dnes" , bude slovenskú vládu zastupovať aj minister hospodárstva Karol Česnek.
NAŠLI ČIERNE SKRINKY
Dve čierne skrinky (letové záznamníky) z Airbusu A-300 leteckej spoločnosti Garuda Airlines, ktorý sa zrútil 26. septembra na Sumatre, boli včera objavené. Oznámila to oficiálna tlačová agentúra Antara. Záznamníky budú dopravené do Canberrry, kde by ich rozlúštenie mohlo trvať v lepšom prípade jeden deň, v horšom až mesiac. Na palube lietadla zahynulo 234 osôb. Ako pôvodná príčina nešťastia bola označovaná zlá viditeľnosť spôsobená hustým dymom z rozsiahlych lesných požiarov na Sumatre a susednom Borneu. Potom však americká televízna stanica NBC oznámila, že mohlo ísť o nedorozumenie posádky s letiskovou vežou.
BERISHA NAĎALEJ
NA ČELE DS
Bývalý albánsky prezident Sali Berisha bol včera presvedčivou väčšinou opätovne zvolený za predsedu opozičnej Demokratickej strany. Uvádza sa to v uznesení, ktoré bolo včera prijaté na záver dvojdňového zjazdu strany v Tirane. Bolo to prvé celoštátne snemovanie demokratov po tom, čo v júnových predčasných parlamentných voľbách utrpeli porážku a ocitli sa v opozícii. Uznesenie zjazdu ostro kritizuje ľavicovú socialistickú vládu. "Nové voľby sú jediným reálnym východiskom na určenie ďalšieho osudu Albánska," uvádza sa v dokumente. "Terajší parlament nie je žiadnou alternatívou a v čo najkratšom čase by sa mal rozpustiť," povedal novinárom Berisha.
TURECKO VYTVORILO BEZPEČNOSTNÉ PÁSMO
Turecko fakticky vytvorilo na severe Iraku bezpečnostné pásmo, aby zabránilo prenikaniu povstalcov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) na svoje územie. S odvolaním sa na nemenovaného tureckého ministra to včera uviedol denník Hürriyet. Minister vyhlásil, že 8000 tureckých vojakov bolo rozmiestnených na irackom území pri tureckej hranici, odkiaľ budú môcť uskutočňovať útoky proti bojovníkom PKK.
POL POT MÁ ČISTÉ
VEDOMIE
Bývalý vodca kambodžských Červených Khmérov Pol Pot, ktorý je považovaný za architekta genocídy vo svojej krajine v rokoch 1975 až 1979, vyhlásil, že jeho svedomie je čisté. V rozhovore, ktorý včera zverejnil časopis Far Eastern Economic Review, pripustil, že sa Červení Khméri dopustili chýb, ale že ich urobili v snahe zachrániť krajinu pred vietnamskou nadvládou. Podľa odhadov západných odborníkov za vlády Červených Khmérov bolo popravených alebo zomrelo v dôsledku choroby, hladu a vyčerpania jeden až dva milióny ľudí. "Hovoriť, že zomreli milióny, je prehnané," povedal Pol Pot americkému novinárovi N. Thayerovi v prvom interview, ktoré poskytol za posledných 20 rokov.