V parížskom metre opäť viditeľne hliadkujú dobre ozbrojení policajti. Celé Francúzsko v tejto chvíli zasiahla nová ťaživá vlna obáv z islamistických atentátov. Šestnásť miliónov Alžírčanov zapísaných vo volebných zoznamoch doma aj v cudzine ide dnes napriek občianskej vojne už tretíkrát od roku 1990 k volebným urnám. Malo by ísť o poslednú etapu - po prezidentských a poslaneckých voľbách tentoraz vo voľbách miestnych nejako zákonne odstrániť nepríjemnú spomienku na vtedajšie volebné víťazstvo islamských integristov, ktorému zabránila alžírska armáda a bezpečnostné zložky súčasného prezidenta Lamína Ziruála.
Tvrdé ozbrojené stretnutia medzi zakázanými a dobre ozbrojenými islamistami, ktorí sa rovnako ako dnešná alžírska moc veľmi často zásobujú zbraňami a muníciou práve v strednej Európe, už stálo život 80 tisíc väčšinou civilných obetí, na prvom mieste detí, žien a starcov. Nezmyselnú vojnu však ani tieto voľby nezastavia, vypočujete si v Paríži, kde však okrem bolestných historických spomienok dnešné Alžírsko vzbudzuje aj nové, predovšetkým hospodárske obavy. Dnes teda v celej krajine predstupuje pred voličov, ktorí si majú vybrať starostov a mestské rady svojich obcí, 30 úplne znepriatelených politických strán, ktoré skutočne majú ďaleko k jednote. Zakázaní islamisti z Frontu islamskeho oslobodenia (FIS) síce kandidovať nemôžu, ale predstavujú predsa len najsilnejšiu politickú silu v týchto voľbách. Európa a Spojené štáty si všímajú predovšetkým to, že zakázaný islamistický integrizmus sa aspoň slovami nebráni dialógu a núti prezidenta Ziruála rýchle rokovať, čo v Alžírsku celkom vylučuje armáda, ktorá sa môže odhodlať aj na priame prevzatie moci. Medzi 30 volebnými stranami je aj strana prezidenta Ziruála, ktorý chce víťaznými voľbami predovšetkým Západu ukázať, že je doma naozaj pánom. Diplomatický Paríž a s ním aj znalci alžírskej situácie pritom poukazujú na to, že atentáty sa úspešne vyhýbajú alžírskym naftovým poliam i ťažobným miestam zemného plynu. Paríž má odôvodnené obavy z toho, že po týchto voľbách Alžírsko bude hľadať predovšetkým spôsob, ako otvoriť dvere americkému kapitálu a jeho naftovým spoločnostiam.
Vo Francúzsku samotnom sa však aj tieto alžírske voľby zmenili na politickú rozbušku. Dnes porazená parlamentná pravica predsa podporovala prezidenta Ziruála a jej toľko kritizovanú politiku, ako sa zdá, prevzala aj dnešná ľavicová koaličná vláda. A to ani francúzskemu domácemu politickému pokoju na sile nepridá. Pokiaľ sa prezidentovi Ziruálovi nepodarí aspoň znížiť vplyv islamistov, čo sa odrazí predovšetkým na počte voličov, ktorí pôjdu k urnám, tak sa aj Alžírsko so svojimi novými vraždami zmení na jablko sváru nielen medzi francúzskou vládou a tunajšou verejnou mienkou, ale predovšetkým medzi Parížom a Washingtonom.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)