"Demokratická únia má pre oblasť životného prostredia program, ktorý považujem za výhľadový nielen na najbližšie volebné obdobie, ale na najbližších desať rokov. V tejto oblasti sa totiž neurobilo to, čo všetci očakávali od roku 1989, to znamená, že sa nepodarilo naštartovať ekonomiku tak, aby bola ekologická. Každá firma, ktorá chce predávať svoje výrobky, by mala mať záujem o ekologickú technológiu. Je lepšie investovať hneď do ekologickej výroby, ako neskôr oveľa viac do nápravy chýb - sú to zbytočne vyvolané investície. Určite prídeme do stretov s predstaviteľmi rezortov hospodárstva, pôdohospodárstva či dopravy. Je však dôležité, aby sa environmentálna politika robila v súčinnosti s týmito sektormi, lebo len tak dostaneme u nás životné prostredie na žiaducu úroveň. Keď DU pripravovala svoj program pre životné prostredie, konzultovali sme všetky otázky s odborníkmi z iných oblastí, hlavne s finančnými expertmi, aby sme našli potrebný konsenzus."
# Zhodnete sa aj so Stranou zelených?
"Ešte som nevidela ich volebný program, ale aj táto strana, dúfam, chápe, že politika životného prostredia neznamená pre strom nevidieť les. Máme záujem, aby celá spoločnosť žila zdravo, aby sme mali zdravé výrobky a pracovali v zdravom prostredí, aby sme mohli chodiť do zdravých hôr, aby sa v našich mestách nehromadili škodlivé skládky a pod. V celom komplexe problémov musíme nájsť schodnú cestu v rámci SDK, hoci sa možno vyskytnú aj sporné otázky. Verím, že sa zhodneme v predstavách o programe pre životné prostredie aj so Stranou zelených, veď nám aj im ide predovšetkým o človeka."
# Hnutia nadšených ochrancov prírody sa často v očiach verejnosti javia ako skupiny idealistov, ktorí poriadajú emotívne protestné akcie. Mala by sa ochrana životného prostredia opierať skôr o vedeckú koncepciu, než iba o nadšenie?
"Je dobré mať v štáte aj ochrancov prírody, ktorí v prípade potreby zakričia, ale každá kritika by sa mala opierať o analýzu. Keď hovoríme o jadrových elektrárňach, o veľkých priehradách, o skládkach nebezpečných odpadov, o olympijských hrách - všetko by malo byť podložené ekonomickou analýzou. Je potrebné, aby tieto organizácie vyslovovali akési memento, ale musia si uvedomiť, že je lepšie niečo pozitívne naštartovať, ako neustále iba kričať. Ja som napríklad za kandidatúru Slovenska na Olympijské hry 2006, aby sa zapísalo do povedomia sveta, ale nesúhlasím s tým, aby športoviská boli v národných parkoch - napr. zjazdovka v Demänovskej doline. Každá krajina si toto bohatstvo chráni. Zdevastovať ho kvôli tomu, že na chvíľu zoženieme určitý kapitál a príde sem veľa ľudí - to nestojí za to."
# Bolo by podľa vás potrebné vyhlásiť aj niektoré ďalšie oblasti za národné parky?
"V oblasti ochrany prírody a krajiny má Slovensko ešte veľa rezerv. Nemá však zmysel vyhlasovať jeden národný park za druhým bez technického a finančného zabezpečenia potrebného na ich spravovanie."
# Ako si predstavujete reštrukturalizáciu hospodárstva z hľadiska ochrany životného prostredia?
"Musí sa diať v spolupráci s hospodárskou sférou. Nie som za to, aby sme zatvárali celé podniky, ale niektoré prevádzky musia pochopiť, že lepšie sa na trhu uplatnia s výrobkami, ktoré spĺňajú ekologické parametre."
# Akú výrobu možno považovať za ekologickú?
"O ekologickej výrobe možno hovoriť vtedy, keď od začiatku investujeme do technológie, ktorá je ekologicky vyhovujúca. Ten, kto investuje do ekologickej prevádzky, by mal vedieť, že bude povedzme zvýhodnený pri poskytovaní úveru. Pre firmu musí byť jednoznačne zaujímavejšie investovať do ekologicky vyhovujúcej technológie, ako platiť poplatky za znečistenie."
# Každého občana určite mimoriadne zaujíma otázka čistoty ovzdušia a ochrany ozónovej vrstvy.
"Verím, že rýchlo prijmeme zákon o ochrane ozónovej vrstvy. Bude to znamenať zásah do hospodárstva, znížia sa limity pre niektoré prvky, niektoré látky sa úplne vypustia z výroby. Čaká nás tiež veľká diskusia s rezortom hospodárstva v oblasti energetiky. Tieto otázky určite nevyriešime hneď na začiatku, budú si vyžadovať dlhé rokovania a perfektné analýzy, ktoré stanovia, akým smerom sa budeme uberať, či sa budeme orientovať na moderné paraplynové cykly, na hydroenergetický potenciál... Potrebujeme tiež riešiť dosahy dopravy na ovzdušie. Budeme sa napríklad usilovať o to, aby časť poplatkov z cestného fondu plynula do fondu životného prostredia, pretože cestný zákon tieto väzby nezohľadňuje. Ochrana ovzdušia je jednou z priorít nášho volebného programu."
# Ste optimistka pokiaľ ide o budúcnosť nášho životného prostredia?
"V prípade víťazstva SDK som optimistka, lebo náš program našiel pozitívnu odozvu medzi ekonomickými expertmi. Je reálny a je možné ho napĺňať od prvého dňa fungovania novej vlády. To, čo chceme v tejto oblasti dosiahnuť, sa prejaví v dlhších časových horizontoch. Verím, že životné prostredie získa aj u nás prioritu, ktorú si zaslúži. Nemalo by byť na periférii záujmu, malo by byť stredobodom pozornosti. Od ministra životného prostredia bude závisieť, či presvedčí svojich kolegov vo vláde, že rozmýšľať environmentálne znamená rozmýšľať ekonomicky."
Autor: FOTO - VLADIMÍR HÁK