Súd v Tirane včera zbavil bývalého albánskeho prezidenta Ramiza Aliju a ďalších troch bývalých vysokých činiteľov komunistického režimu obvinenia z "genocídy a zločinov proti ľudskosti". Všetci traja sa proti tomuto obvineniu odvolali vo februári. Predseda súdu Martin Deda oznámil, že súd vyhovel odvolaným a bývalý prezident Ramiz Alija, exministri vnútra Simon Stefani a Hekuran Isal, ako aj Qemal Lame, vysoký predstaviteľ tajnej polície (Securimi) boli oslobodení. Alija (71) sa na slobodu dostal už v marci t. r., keď väčšinu územia Albánska dostali pod kontrolu povstalci proti pravicovému prezidentovi Salimu Berishovi. Všetky štyri osoby obvinili, že v rokoch 1982 až 1986 mali rozhodujúci podiel na hromadnej deportácii opozičných činiteľov komunistického režimu do pracovných táborov a nesú zodpovednosť za smrť 58 Albáncov, ktorí boli zabití pri pokuse o útek cez zelenú hranicu do cudziny.
DAGESTANSKÍ ÚNOSCOVIA ŽIADAJÚ VÝKUPNÉ
Zaplatiť výkupné žiadajú únoscovia štyroch Francúzov unesených v ruskej Dagestanskej republike. Spravodajcu agentúry ITAR-TASS o tom včera v lyonskom sídle francúzskej humanitnej organizácie Equilibre informovali jej pracovníci. Požiadavku na zaplatenie výkupného zároveň s videokazetou zachytávajúcou všetkých štyroch unesených odovzdali šéfovi tejto organizácie Alainovi Michelovi, ktorý je práve v Moskve. Únos sa odohral 2. augusta v dagestanskom správnom stredisku Machačkala a unesených Francúzov previezli na neznáme miesto. Nemožno vylúčiť, že ich ukrývajú v Čečensku.
RAkÚSKO PORUŠILO ĽUDSKÉ PRÁVA
Rakúsko porušilo európske normy prejavu slobody a tým aj základné ľudské práva, keď do 1. mája 1997 vôbec nemalo zákon o súkromných rozhlasových staniciach regionálneho charakteru. Vyplýva to z rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý včera zverejnili v Štrasburgu a vo Viedni. Prípad zažalovala v Štrasburgu súkromná rakúska spoločnosť Radio ABC, ktoré napriek všetkej snahe a prísľubom Viedne voči EÚ nedostalo vysielacie práva ani frekvencie. Všetky vysielacie frekvencie a prakticky monopol držala v Rakúsku verejnoprávna spoločnosť ORF. Viedeň v medziobdobí prijala zákon o regionálnych vysielačoch, ktorý ráta aj so súkromnými stanicami. Ten vstúpil do platnosti 1. mája; licenciu Rádiu ABC však zatiaľ na jeho základe ešte stále neudelili.
VOĽNÝ OBCHOD MEDZI SR A TURECKOM
Dohodu o voľnom obchode medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou včera v Ankare slávnostne podpísali za slovenskú stranu minister hospodárstva Karol Česnek a za tureckú stranu štátny minister Isin Čelebi. V krátkych príhovoroch po podpise dohody obaja ministri zdôraznili jej význam pre ďalší rozvoj bilaterálnych obchodných vzťahov medzi SR a Tureckom. V súlade s touto dohodou sa dovozné clá na všetky priemyselné výroby zrušia k 1. januáru 2001, pričom pri väčšine výrobkov budú dovozné clá znížené na nulu okamžite po nadobudnutí platnosti dohody. V príhovore k prítomným tureckým predstaviteľom minister hospodárstva SR K. Česnek zdôraznil bezproblémovosť a dobrú úroveň slovensko-tureckých vzťahov.