Slobodan Miloševič, najsilnejší muž Juhoslávie, ktorý nedávno presadol z kresla srbského prezidenta do kresla prezidenta federácie, utrpel v krátkom čase ďalšiu porážku. Prvou bola strata rozhodujúcej väčšiny pre jeho socialistov v srbskom parlamente a druhou neúspech jeho chránenca Zorana Liliča v srbských prezidentských voľbách. Prezidentom Čiernej Hory, ktorá dnes spolu so Srbskom tvorí juhoslovanskú federáciu, sa včera stal Milo Djukanovič, a nie ďalší Miloševičov chránenec, doterajší prezident Momir Bulatovič. Mladý premiér Djukanovič bol síce ešte toto leto straníckym kolegom Bulatoviča, považujú ho však za stúpenca reforiem a spolupráce so Západom.
Čiernohorci sa teda neboja riskovať ochladnutie vzťahov so srbským partnerom vo federácii. Keď Djukanovič označil súčasného prezidenta federácie za muža minulosti, možno len trocha predbehol dobu. Jeho protikandidát sa poponáhľal s obvineniami, že Djukanovič chce odtrhnúť Čiernu Horu od Srbska. Tieto možno prisilné obvinenia sa neobjavili neodôvodnene. Premiér Djukanovič už v čase belehradských demonštrácií poslednej zimy podporil vtedy ešte jednotný opozičný blok Zajedno a pohrozil Miloševičovi, že Čierna Hora nebude niesť zodpovednosť za politiku Belehradu. A ak by náhodou v opakovaných prezidentských voľbách v Srbsku, ktoré by sa mali konať asi do dvoch mesiacov, vyhral extrémny nacionalista Vojislav Šešelj, odlišné smerovanie oboch krajín by sa nepochybne potvrdilo. V takom prípade by bola možno zaujímavá nová úloha Miloševiča. Ten má dnes síce len symbolické právomoci, ale stále mocný aparát "verných".
Nadštandardné zastúpenie vo federálnych orgánoch napovedá, že Belehrad dal Čiernohorcom maximálne výhody. Čierna Hora znamená totiž pre Srbov životne dôležitý prístup k moru. Aj preto mohli potom Čiernohorci profitovať na čiernom obchode, ktorý sa rozprúdil po vyhlásení vojnových sankcií proti Juhoslávii. V predvolebnej televíznej debate sa obaja kandidáti na prezidenta Čiernej Hory navzájom obvinili z korupcie a podpory čierneho obchodu v období vojny v Juhoslávii. To však znamená, že išlo o obchádzanie sankcií medzinárodného spoločenstva, ktoré dodnes nie sú v plnej miere zrušené. Ak by sa toto obvinenie v prípade nového prezidenta ukázalo ako podložené, zaujímavá bude reakcia USA, ktoré Djukanoviča v jeho kandidatúre otvorene podporili.