BRATISLAVA (komentár SITA, P67 value) - Symbolický bol záver symbolicky nazvanej konferencie Slovensko v siločiarach Európy. Organizátori z Nezávislého združenia ekonómov Slovenska (NEZES) sa rozhodli neusporiadať tlačovú besedu, poskytli však zástupcom médií Závery, v ktorých sa okrem iného uvádza: "Stav, v ktorom sa extrémne liberálny typ globalizácie vyhlasuje za jediný autentický, vedecký a dokonca demokratický prístup, nemožno prijať. Tento prístup postráda komplexný aspekt a vyžaduje serióznu analýzu, ale aj adekvátnu kritiku a prípadné prehodnotenie." V Záveroch sa tiež navrhuje prijatie deklarácie ľudskej zodpovednosti, aby sa predišlo možnosti narušenia rovnováhy medzi právom a zodpovednosťou. Slovensko potrebuje víziu strategického rozvoja na budúcich 15 až 20 rokov. Zložitosť uvedených súvetí zodpovedá zložitosti myšlienok, ktoré majú vyjadrovať. Na prvé čítanie je zrejme možné súhlasiť s názorom potreby strategickej vízie rozvoja Slovenska na ďalších 15 - 20 rokov. Pri druhom čítaní sa však začnú vynárať pochybnosti o tom, čo by malo byť obsahom tejto vízie. Okrem slovníka nápadne podobného slovníku predstaviteľov koalície hovoriacich o novopohanskej Európe je po druhom čítaní zarážajúci i obsah uvedených vyjadrení. Ak totiž spojením slov extrémne liberálny typ globalizácie je myslené z ekonomického pohľadu začlenenie Slovenska do hospodárskych štruktúr EÚ, je zrejme podľa záverov konferencie potrebné komplexne prehodnotiť a podrobiť serióznej analýze zmysluplnosť zavádzania trhovej ekonomiky na Slovensku, podrobiť túto adekvátnej kritike a prípadne ju prehodnotiť. To, že prehodnotenie modelu trhovej ekonomiky v bežne chápanom slova zmysle silne rezonuje s už dlho spomínanou potrebou tretej cesty, nie je náhoda.
Jej bližšia konkretizácia sa zatiaľ verbálne prejavovala iba v hmlistých náznakoch, s jej konkrétnou realizáciou sa však môžeme stretnúť v každodennom vývoji ekonomiky na Slovensku. Tretia, iná, cesta vývoja ekonomiky, už bola na Slovensku dávno nastúpená a to, že sa nikto neobťažuje informovať občanov o jej cieľoch a prostriedkoch, je samo o sebe mnohovravným faktom.
Sústavné atakovanie základných princípov potrebných na splnenie podmienok na vstup do EÚ či už v politickej alebo v ekonomickej oblasti nie je náhodné. Sústavne sa zvyšujúci vplyv štátu na ekonomiku naznačuje, ako by malo vyzerať vytvorenie strategickej vízie rozvoja Slovenska na dlhodobejšie obdobie. Typickým príkladom sú vyjadrenia predstaviteľov DMD holdingu, združujúceho najväčšie strojárske podniky na Slovensku. Jasne naznačujú snahu zhora riadeného rozvoja, so štátom podporovanými odvetviami a konkrétnymi podnikmi. Základná neschopnosť akceptovať voľnú súťaž ako hlavný prostriedok selekcie je hlavnou príčinou stagnácie reštrukturalizácie priemyslu na Slovensku. Silnejúci vplyv štátu na ekonomiku postupne gumuje doteraz dosiahnuté výsledky transformácie na trhové podmienky, z ktorej môže pri pokračovaní tohto trendu onedlho zostať iba matná spomienka.
Autor: komentár SITA, P67 value