Podľa zákona, ktorý schválil minulý týždeň český parlament, budú sa v ČR valorizovať dôchodky až po zvýšení inflácie nad 10 % a nie pri limite 5 %, ako to bolo doteraz. Navyše valorizácia dôchodkov sa uskutoční iba do 70 % zvýšenia cien. Týmto spôsobom sa má v štátnom rozpočte ušetriť na budúci rok 15 mld Kč. V ČR nie je dôchodkový systém oddelený od štátneho rozpočtu. Podľa tohto zákona sa tiež znižuje štátna podpora v nezamestnanosti - o 10 %. Obmedzuje sa aj možnosť odísť do predčasného dôchodku. Doba štúdia sa podľa tohto zákona bude započítavať do dôchodku iba na 80 %.
ČSA so ziskom
ČSA - České aerolínie, a.s., hospodárili za 8 mesiacov tohto roka so ziskom vo výške 110 mil. Sk, pričom prepravili 1,18 mil. pasažierov. Minulý rok skončilo hospodárenie ČSA so stratou 200 mil. Kč. Na pravidelnú dopravu ČSA používa 10 lietadiel Boeing 737, dva Airbusy A310 a šesť lietadiel ATR. Na budúci rok má ČSA získať ďalšie tri lietadlá Boeing 737. Potom, čo ČSA vyradila ruské lietadlá IL 62M, vyradí tento rok aj veľmi staré TU 134A. ČSA má ešte štyri ruské TU-154, ktoré však používa len na charterové lety. Základné imanie ČSA je 2,7 mld Kč, najväčšími akcionármi ČSA sú FNM ČR a Konsolidační banka, s.p.ú. Malé podiely akcií ČSA vlastnia mestá Bratislava, Poprad a Košice.
Staré batérie do huty
Vyradené akumulátory predstavujú 80 % objemu oloveného odpadu. Jediným spracovateľom olovených odpadov v ČR sú Kovohutě Příbram, a.s. Olovené akumulátory príjmajú kovohuty na spracovanie v pôvodnom stave, t.j. s kyselinou. Nedávno investovala spoločnosť do linky na spracovanie akumulátorov a do novej pece 150 mil. Kč. Generálnym dodávateľom investície podľa licencie firmy Varta bola Škoda Energo, s.r.o. Táto investícia bez štátnej podpory by mala zabezpečiť, aby sa použité akumulátory nedostávali na komunálne skládky. Kovohutě Příbram boli privatizované v druhej vlne prevažne kupónovou metódou, dnes 80 % akcií vlastní luxemburská firma Caminor.
Hrozí uvoľnenie cien tepla
Maximálna cena tepla na diaľkové vykurovania bytov sa v ČR každý rok zvyšuje, teraz je stanovená 250 Kč za GJ. Ministerstvo financií ČR chce zrušiť túto cenu a zaviesť iba vecnú reguláciu ceny tepla s tým, že by pri skutočných cenách tepla vyšších ako 300 Kč za GJ bola štátna dotácia do 125 Kč za GJ. Podpredseda Sdružení nájemníků Karel Hanauer nesúhlasí s týmto pripravovaným opatrením, lebo v niektorých domoch by cena za GJ dosiahla až 500 Kč a ak by mali nájomníci platiť takúto cenu, zrútilo by sa v týchto prípadoch centralizované zásobovanie teplom. Priemerná ročná spotreba tepla v bytoch s centralizovaným zásobovaním teplom je 60 GJ, avšak technicky dokonalé systémy diaľkového vykurovania dokážu vyrobiť a dopraviť teplo za 250 Kč za GJ. Sdružení nájemníků žiada prijať zákon o hospodárení s energiou.
Listinné dlhopisy sa predali
Keď sa ešte v auguste vypredali tzv. povodňové dlhopisy prvej emisie (v objeme 1 mld Kč), takmer sa vypredali dlhopisy druhej emisie (objem emisie je 1,2 mld Kč). Na predaj ostávajú dlhopisy tretej emisie v dematerializovanom tvare. Z tejto najväčšej emisie sa predalo iba 30 % (jej objem je 2,8 mld Kč). Predaj povodňových dlhopisov presadila česká vláda okamžite, ako sa oboznámila s rozsahom škôd na verejnom majetku, ktorý spôsobili letné záplavy najmä na Morave. Dlhopisy v dematerializovanej podobe sú určené najmä veľkým investorom, budú sa predávať do konca februára.
Autor: jv