Podľa nových dispozícií bude môcť každý vysoký funkcionár štátneho výboru pre tlač, resp. ministerstva kultúry či komunikácií, nariadiť zrušenie akéhokoľvek oznamovacieho prostriedku, ak usúdi, že jeho činnosť poškodzuje hospodárske alebo politické záujmy krajiny, prípadne šíri ohováračské informácie ohrozujúce česť a dôstojnosť prezidenta. Na demonštrácii v Minsku sa včera zúčastnil aj bieloruský novinár Pavel Šeremet, ktorý pracuje pre ruskú televíziu, a ktorý bol len pred niekoľkými dňami po niekoľkonásobnej intervencii ruského prezidenta Borisa Jeľcina prepustený z väzenia. Uväznený bol v júli obvinený z ilegálneho prekročenia bielorusko-litovských hraníc, kde natáčal reportáž o pašovaní drog.
"Bielorusko je na pokraji katastrofy," vyhlásil Šeremet na demonštrácii. "Sme tu, aby sme sa obhajovali. Môžu nás uvrhnúť do väzenia, môžu nás zbiť, ale nezastrašia nás. Nechceme a nebudeme žiť v koncentračnom tábore," povedal.
Prezident Lukašenko od svojho zvolenia v júli 1994 prijal už mnoho opatrení zameraných na umlčanie tlače. Tejto bývalej sovietskej republike bol v januári tohto roka kvôli porušovaniu demokracie dočasne odobraný štatút zvláštneho hosťa Rady Európy. Štatút je všeobecne považovaný za prvú etapu pred prijatím do tejto organizácie.
Na pokutu v hodnote 100 minimálnych mesačných platov bola v piatok v Minsku odsúdená jedna z organizátoriek demonštrácie namierenej proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Súd, ktorý nezamestnanej Tatiane Vaninovej, matke dvoch detí, uložil pokutu vo výške 100 USD, ju uznal vinnou z porušovania verejného poriadku a sanitárnych i protipožiarnych predpisov. Demonštranti spálili na verejnom mieste obraz prezidenta Lukašenka, ktorého opozícia nazýva diktátorom.
Súd Vaninovú obvinil aj z toho, že demonštranti používali neregistrované zástavy a symboly, teda bieloruskú zástavu z prvých rokov nezávislosti, ktorú Bielorusko získalo po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1991. Na demonštrácii v Minsku 12. októbra sa zúčastnilo približne dvetisíc ľudí, ktorí protestovali proti hospodárskej politike vlády a oneskorenému vyplácaniu miezd.