Bolo to najväčšie prekvapenie zjazdu Kresťansko-demokratickej únie (CDU) v Lipsku. Rozhodnutie predsedu CDU a spolkového kancelára Helmuta Kohla, aby sa jeho nástupcom v úrade spolkového kancelára stal doterajší predseda poslaneckej frakcie CDU/CSU v spolkovom sneme 55-ročný Wolfgang Schäuble. Vzápätí však Kohl upresnil svoje rozhodnutie. Kancelárom chce - pokiaľ CDU zvíťazí vo voľbách do spolkového snemu v septembri 1998 - zostať celé funkčné obdobie. Teda do roku 2002.
S jedným však Helmut Kohl nerátal. Proti rozhodnutiu, že jeho nástupcom má byť Wolfgang Schäuble, sa ozvala ostrá kritika. Nie je namierená proti Schäublovi, ale - proti Kohlovi. Predovšetkým bavorskí kresťanskí sociáli (CSU) sa cítia byť týmto rozhodnutím zaskočení. "Kohl nie je monarcha, aby určoval, kto má byť budúcim panovníkom," rozhorčil sa predseda poslaneckej skupiny CSU v spolkovom sneme Michael Glos. A predseda mládežníckej organizácie CSU "Junge Union" Markus Söder, ktorý je aj členom predsedníctva svojej strany, rovnako odmietol Kohlovo rozhodnutie. Podľa Södera by mal ako možný kancelár považovaný "úspešný bavorský ministerský predseda Edmund Stoiber" aj predseda CSU, spolkový minister financií Theo Waigel. S kritikou sa ozval aj bývalý generálny tajomník CDU Heiner Geissler. "Dokonca ani pápež neurčuje svojho nástupcu," poznamenal ironicky. Schäuble by sa mal, toľko Geissler, stať kancelárom najneskôr v polovici budúceho funkčného obdobia. Teda v roku 2000.
Ku všetkým diskusiám o nástupníctve na funkciu spolkového kancelára však mlčí - Wolfgang Schäuble. Nedávno nevylúčil, že by po voľbách mohla byť v Nemecku vytvorená koalícia kresťanských a sociálnych demokratov. Predstava, ktorá je strašiakom pre slobodných demokratov aj pre Stranu zelených. Obidve strany si robia nádej, že ich zástupcovia zasadnú po septembri 1998 v kabinete.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom