# Ako prežíva vaša nadácia ťažké časy, najmä čo sa týka nových podmienok, ktoré sa vytvorili po uplatnení zákona o nadáciách?
"1. septembra 1997 došlo k znovuregistrácii našej nadácie, čo znamená, že na určitý čas sme sa dostali do bezpečia. Naďalej fungujeme ako nadácia, a tým sme v podstate vzali na seba i tú zodpovednosť, že sa prispôsobujeme zmenám situácie. Nepretržite pokračujeme v činnosti. Kostru nášho programu tvoria dve aktivity. Jednak je to program nazvaný Ethnic Conflict Resolution, je to systém tzv. komunikačných tréningov, ktoré usporadúvame už od roku 1995 a na ktorých sa zúčastnilo viac ako 200 osôb, najmä z južného a východného Slovenska. Doteraz sme otvorili tréningové centrá v Dunajskej Strede, Komárne, Šahách, v Rimavskej Sobote a Košiciach. Činnosť v skupinách zameriavame na osvojenie zručností, ktoré pomáhajú efektívne riešiť konflikty, asertívne sa správať a konštruktívne komunikovať, a to s cieľom lepšieho spolunažívania národnostných a etnických skupín žijúcich na tomto území. Od 11. októbra sme začali činnosť v tréningových centrách v Dunajskej Strede, Nových Zámkoch, Fiľakove a Partizánskom."
# To znamená, že program, ktorý bol vypracovaný pre etnicky zmiešané územia, bude konvertovaný aj na tzv. "čisto" slovenské územie?
"Kým v prvých troch tréningových centrách naďalej rozvíjame klasickú činnosť, teda počas výcviku sa sústredíme na zlepšenie komunikačných schopností a sebaspoznania, na zvýšenie úrovne tolerancie, v Partizánskom, v prostredí jednotného etnického bloku musíme vystúpiť s modifikovaným programom."
# V čom spočíva modifikácia?
"V západnej Európe a Spojených štátoch je bežnou praxou, že výchovou k tolerancii začínajú už v útlom veku a dosahujú vynikajúce výsledky. Boli by sme veľmi radi, keby nás oslovili učitelia materských a základných škôl v Partizánskom a zaujímali sa o túto možnosť, radi im vyhovieme. Ak odozvy budú kladné, chystáme sa usporiadať tréningy tohto typu aj na ďalších miestach na Slovensku."
# Akým spôsobom sa dá prihlásiť na vaše tréningy?
"Do tej klasickej skupiny naďalej očakávame tzv. mienkotvorných ľudí, t. j. starostov, lekárov, duchovných, právnikov, miestnych aktivistov slovenskej, maďarskej či rómskej národnosti. Prihlásiť sa je možné priamo u nás v kancelárii, ktorá sa nachádza v Bratislave na Hviezdoslavovom nám. 17 osobne alebo písomne s krátkym životopisom, prípadne telefonicky na tel. čísle 07/533 59 00."
# Aký je záujem o vaše komunikačné tréningy?
"Žiaľ, ide o známy stredoeurópsky fenomén, totiž lepšia je odozva našich tréningov v zahraničí ako na Slovensku. O tom svedčí i to, že pred niekoľkými týždňami naša nadácia s programom Ethnic Conflict Resolution vyhrala projekt Európskeho spoločenstva Phare a v rámci toho od januára 1998 usporiadame podobný systém komunikačných tréningov vo viacerých krajinách strednej Európy. O našu činnosť sa zaujíma i medzinárodná organizácia UNESCO a navrhli nám dlhodobú spoluprácu. Na Slovensku však stále treba vynaložiť veľa síl, aby sme prilákali účastníkov do centier, hoci tréningy sa konajú zdarma."
# Ďalším programom vašej nadácie je program Democracy Network. V čom spočíva?
"Bohužiaľ, už ,tradične` vládne určitý informačný šum medzi Maďarskom a Slovenskom, a to ,vďaka` tomu, že politici svoje posolstvo odkazujú cez médiá namiesto priamych stretnutí. Poslaním tohto projektu je zmeniť tento stav, a to tým, že od 8. októbra pravidelne v mesačných intervaloch v priestoroch kina Mladosť vytvárame možnosť pre popredných maďarskýchh politikov, aby sa predstavili pred slovenskou verejnosťou. Zvláštny význam týchto stretnutí dáva to, že v Maďarsku sa v roku 1998 uskutočnia parlamentné voľby a počas stretnutí hlavní predstavitelia parlamentných strán budú mať možnosť odpovedať priamo na otázky, ktoré sa týkajú napr. slovensko-maďarských vzťahov, menšinovej politiky, problematiky ekonomickej spolupráce, integračných snáh atď."
# Ktoré osobnosti maďarského politického života boli pozvané?
"8. októbra bol naším hosťom politológ a profesor Central European University, pán János Kiš, a témou besedy bola problematika ústavnosti v strednej Európe. 22. októbra predstavujeme Maďarskú ľudovo-demokratickú stranu na čele s pánom Ivánom Szabóom. Táto časť nášho programu by sa mala skončiť 19. marca 1998 návštevou ministerského predsedu Maďarskej republiky, pána Horna."
# Tieto snahy by mohli dosiahnuť najväčší úspech, ak by sa ten istý program uskutočnil v Maďarsku pozvaním popredných politikov slovenských parlamentných strán.
"Na to sme mysleli aj my, a preto sme oslovili nadáciu Friedrich Naumann Stiftung v Maďarsku, a dostali sme kladnú odpoveď. V dôsledku našej spolupráce sa začnú rozhovory so slovenskými politikmi v Budapešti pred maďarskou verejnosťou od novembra tohto roku."
# S akou účasťou rátate na besedách?
"Očakávame účasť politológov, politikov, novinárov, študentov, ale aj širšej verejnosti, a pozývame všetkých, ktorí sa chcú spolupodieľať na vytvorení dobrých vzťahov dvoch susedných štátov a na vylepšení maďarsko-slovenského spolunažívania."
Autor: LÍVIA POKSTALLEROVÁ