1973-75 - Vznikajú prvé koncepčné materiály o rekreačnom využívaní opustených ľudových stavieb (Huba, Kresánkovci, Thurzo).
1974-75 - Skupina študentov z Bratislavy organizuje rozsiahly amatérsky výskum ľudovej architektúry na strednom Slovensku.
1967-77 - V pôvodnom duchu bolo zrekonštruovaných a evidovaných okolo 80 objektov ľudovej architektúry.
1977 - Založenie Sekcie pre ochranu ľudovej architektúry pri MO Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) v Bratislave. Do užívania členov sekcie sa dostáva asi 20 ďalších stavieb.
1978 - Návrh na spoluprácu s Krajskou správou štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v B. Bystrici pri rekonštrukcii mlynov a píly v Kvačianskej doline.
1979 - Uznesenie z III. výročnej schôdze vyzýva SZOPK na celom Slovensku venovať zvýšenú pozornosť starostlivosti o ľudovú architektúru.
1980 - Sekcia usporiadala výstavu Ako opravovať ľudové stavby, ožila iniciatíva reštaurovania mlynov a píly v Kvačianskej doline. Začala sa záchranná etapa obnovy tzv. horného mlyna (45 brigádnikov, cca 2000 hodín). Intenzívne sa pracovalo na rekonštrukcii niekoľkých desiatok ľudových stavieb v individuálnom vlastníctve.
1981 - Založenie odbornej komisie pre ochranu historických diel pri ÚV SZOPK. Rekonštrukcia dolného mlyna a píly v Kvačianskej doline - cca 6000 brigádnických hodín.
1982 - Pokračujú rekonštrukčné práce v Kvačianskej doline. Prvé opravy v rámci akcie Senníky a salaše ako turistické útulne.
1984 - Zabránilo sa likvidácii historického jadra Záhorskej Bystrice, založená tradícia akcie Senníky a salaše ako turistické útulne.
1985 - Pokračovali brigádnické práce v Kvačianskej doline, akcia Senníky a salaše v Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre. Prvé strážne služby v Kvačianskej doline.
1986 - Výstavba hornej hate v Kvačianskej doline. Rekonštrukčné práce pokračovali v lokalitách Brýzgalky, Biele Vody, Kokávka, Michalcovia, Nižná Boca, Braväcovo. Rekonštruujú sa senníky a salaše Kútnikov kopec, Kýšky pod Ploskou. Členovia sekcie rekonštruujú krov a strechu meštianskeho domu v Banskej Štiavnici.
1987 - Na seminári o technických pamiatkach sa prvýkrát pracovníci Štátnej pamiatkovej starostlivosti oficiálne oboznamujú s akciou v Kvačianskej doline, na návrh sekcie bol dolný mlyn zapísaný do štátneho zoznamu pamiatok.
(Podľa interných informácií MO SZOPK spracoval pan)