KINSHASA, LIBREVILLE, PARÍŽ (ČTK) - Ozbrojené milície bývalého prezidenta Denisa Sassou-Nguessa ovládli metropolu Konžskej republiky Brazzaville a vstúpili do mesta Pointe-Noire. "Mesto Brazzaville máme úplne pod kontrolou," vyhlásil hovorca opozičných síl Isidore Mvouba. Podľa včerajších svedectiev z hlavného mesta susedného Konga Kinshasy sa zdá, že po niekoľkých dňoch urputných bojov v meste panuje pokoj. Ani z Pointe-Noire neboli hlásené zrážky. V rukách milícií Kobra - bývalého marxistického diktátora - sú všetky strategické miesta v Brazzaville vrátane letiska, prezidentského paláca a aj oficiálne televízne a rozhlasové stanice. Sassou-Nguessovi muži taktiež vstúpili do druhého najdôležitejšieho mesta v krajine, prístavu Pointe-Noire na juhozápadnom pobreží krajiny. Stred mesta a tunajšie letisko sú pod kontrolou milícií Kobra, vyhlásil v gabonskom Libreville hovorca Spojených demokratických síl (FDU) bývalého prezidenta Konžskej republiky.
Z Pointe-Noire hlásili prítomnosť angolských vojakov a tankov, nebolo však dosiaľ jednoznačne určené, či sú to vládne jednotky, alebo príslušníci opozičného Národného zväzu pre úplnú nezávislosť Angoly (UNITA). V posledných dňoch došlo k ozbrojeným zrážkam nielen v hraničných oblastiach Konžskej republiky, ale aj v angolskej enkláve Cabinda, ktorá je od vlastnej Angoly oddelená územím Konga (bývalého Zairu), a ktorá susedí aj s Konžskou republikou. Ak sa zatiaľ nie jasná informácia o angolskom zapojení sa do konfliktu potvrdí, nadobudne spor regionálne rozmery. Podľa doterajších informácií sa UNITA postavil na stranu Lissoubových mužov, angolská vláda údajne zasa podporuje opozičné sily.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v utorok požiadal Radu bezpečnosti OSN, aby na Konžskú republiku uvalila zbrojné embargo a do susedného Gabonu vyslala 100 vojakov, ktorí by mali pripraviť väčšiu mierovú operáciu v Konžskej republike. Ďalšia asi 60-členná skupina vojakov by mala v Brazzaville pomáhať znepriateleným stranám pri uplatňovaní prímeria.