Hutskí povstalci včera povraždili 37 obyvateľov tábora pre utečencov v meste Gisenyi v severozápadnej Rwande a ďalších 14 zranili. Podľa oznámenia ministra rwandskej vlády Patricka Mazimhakua majú masakru na svedomí dve skupiny, z ktorých jedna prišla zo susedného Konga (bývalého Zairu) a druhá operuje v oblasti. Hutskí povstalci napadli Gisenyiu a okolie tunajšieho letiska už minulý týždeň. Tieto posledné útoky sú z najzúrivejších od masakier v roku 1994, v ktorých prišlo o život najmenej pol milióna Tutsiov a umiernených Hutov.
CHCÚ OBŽALOVAŤ ŽIVKOVA v ŠTRASBURGU
Predstavitelia emigrantov z radov bulharských Turkov, z ktorých státisíce boli v osemdesiatich rokoch nútené odísť z Bulharska, chcú pred Európsky súd pre ľudské práva dostať vtedajšieho komunistického prezidenta Todora Živkova. Príslušná žiadosť už bola údajne doručená do Bruselu. Bulharskí Turci Živkova obžalovávajú z "vykonávania asimilačnej politiky a z vyháňania menšín". Ich žaloba je podporená viac ako 1000 stranami dôkazného materiálu z rokov 1984-1985 a 1989.
ZA ROK 2 TONY KOKAÍNU
Dve tony kokaínu zhabala polícia len v tomto roku v bolívijskom La Paze, informoval riaditeľ protidrogovej polície andského štátu plukovník Daniel Enríquez. Doposiaľ jej "úlovky" predstavovali ročne v priemere 350 kilogramov bieleho narkotika. Najväčšia časť drogy pochádza z tropickej oblasti Chapare v stredobolívijskom departamente Cochabamba, kde sa zároveň na rozsiahlych plantážach pestujú kríky koky, základnej suroviny na výrobu kokaínu. Na neprístupných miestach potom producenti "bielej smrti" založili laboratóriá. V pralesoch jestvujú tajné pristávacie plochy, odkiaľ malé lietadlá transportujú drogu do cudziny. Menšie množstvo narkotík sa vyváža aj pozemnými cestami.
CHOLERA, MALÁRIA A HLADOMOR V INDONÉZII
Najmenej 445 osôb zomrelo vo východnej Indonézii na maláriu a choleru a v dôsledku katastrofálneho nedostatku potravín spôsobeného suchom. Súčasné sucho (trvajúce od apríla) je v tejto horskej oblasti s častými dažďami neobvyklé. Dažde tu prestávajú väčšinou len na 2 mesiace v roku, ale v tomto roku sa sucho neustále predlžuje. Niektorí odborníci pripisujú sucho meteorologickému javu známemu pod menom "El Nino", ktorý sa v niektorých oblastiach prejavuje suchom a inde zasa katastrofálnymi záplavami.
NOBELOVE CENY ZA FYZIKU A CHÉMIU
Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku dostali vedci Steven Chu a William C. Phillips zo Spojených štátov a Claude Cohen-Tannoudji z Francúzska. Dôvodom na vyznamenanie uvedenej trojice bol prínos ich členov k metódam zmrazovania a zadržiavania atómov laserovými lúčmi. Nobelovu cenu za chémiu obdržali Američan Paul D. Boyer, Brit John E. Walker a Dán Jens C. Skou. Motiváciou nominácie prvých dvoch laureátov je ich "priekopnícky" prínos na objasnení tajomstva adenosintrifosfatu (ATP), ktorý je univerzálnym akumulátorom a prenášačom energie v bunkách. K objasneniu mechanizmu prenosu dospeli obkľukou cez enzýmy, ktoré vedú k vzniku, resp. odbúravaniu ATP. Dánsky vedec bol ocenený za objav nového enzýmu Na+, K+-ATPase, ktorý v bunkách udržuje správnu rovnováhu sodíka a draslíka. Po prvý raz popísal mechanizmus, ktorý umožňuje transport týchto látok bunkovou stenou.