Slovensku sa vedie nejaká konšpirácia s cieľom zabrániť mu vo vstupe do Európskej únie. Súčasná slovenská vláda sa totiž rada snaží občanom nahovoriť, že za všetkými problémami pri integrácii SR do EÚ sú akési neprajné sily v zahraničí alebo aspoň nezáujem a nepochopenie situácie na Slovensku zo strany EÚ, prípadne dezinformácie, ktoré predstaviteľom EÚ poskytuje opozícia a "protislovenskí novinári".
Ako posledné dni ukazujú, na nezáujem zo strany EÚ sa SR skutočne sťažovať nemôže. V utorok na Slovensko zavítali dvaja významní činitelia z únie - spravodajca Európskeho parlamentu (EP) J. M. Wiersma a riaditeľ odboru Európskej únie britského ministerstva zahraničných vecí Dr. Jones Parry. Obaja experti sa stretli nielen s "protislovenskými novinármi" a opozičnými politikmi, ale mali dlhé rokovania aj s predstaviteľmi vlády a poslancami vládnucej koalície. A ako povedal Dr. Parry, odnáša si veľmi jasný názor na to, aký pohľad má slovenská vláda na posudok Európskej komisie (EK) o pripravenosti Slovenska na začatie rozhovorov o rozšírení EÚ, a aké sú jej predstavy o začatí týchto rozhovorov. J. Parry tiež poznamenal, že Británia urobí všetko preto, aby umožnila SR stať sa členom EÚ čo najskôr, ale o tom, kedy sa tak stane, bude rozhodovať len a iba vnútorný vývoj na Slovensku. Povedal to napriek tomu, že podľa vlastných slov bol oboznámený so všetkými výhradami slovenskej vlády voči posudku EK. J. M. Wiersma bol oveľa konkrétnejší a vyhlásil, že ak Slovensko do 6-7 týždňov nesplní odporúčania Spoločného parlamentného výboru EP a NR SR, bude odporúčať, aby sa so SR nezačali rokovania o členstve v EÚ. Tri zo spomínaných odporúčaní, teda skutočný dialóg medzi vládou a opozíciou, ďalej kontrola tajnej služby v parlamente aj prostredníctvom opozície a uspokojivé vyriešenie jazykového problému maďarskej menšiny v SR, považuje EÚ za "minimum", z ktorého nebude ustupovať. To bolo dosť jasné posolstvo pre Slovensko a predovšetkým pre vládnucu garnitúru.
Optimisticky však pre Slovensko znie názor vlády Veľkej Británie, ktorý tlmočil Dr. Parry. Británia síce podporuje diferencovaný prístup pri rozširovaní EÚ, čo znamená, že rozhovory by sa mali začať iba s najlepšie pripravenými krajinami a nie so všetkými uchádzačmi o členstvo, avšak zároveň je proti tomu, aby takýto prístup viedol k vylúčeniu niektorej krajiny z celého procesu. V praxi by to znamenalo, že krajina, ktorá nebude prizvaná na začatie rozhovorov o vstupe do EÚ na decembrovom summite únie, sa bude môcť k rozhovorom o rozšírení únie pripojiť kedykoľvek, keď Európska rada dospeje k názoru, že daná krajina spĺňa tzv. kodaňské kritériá. To by však v prípade Slovenska predpokladalo radikálnu zmenu v celkovej filozofii vládnutia, ktorá by sa viac blížila západoeurópskemu poňatiu demokracie.