MYS CANAVERAL (ČTK) - Z Mysu Canaveral na Floride včera o 10.43 SELČ vzlietla raketa Titan IVB/Centaur vynášajúca do vesmíru americko-európsky družicový komplex Cassini-Huygens, ktorý má skúmať druhé najväčšie teleso slnečnej sústavy Saturn a jeden z jeho "mesiacov " Titan. Sedem rokov potrvá komplexu, kým prejde 3,5 miliardy kilometrov, ktoré delia Zem od Saturnu, upresnil americký Úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Proti vypusteniu komplexu mali výhrady mnohí odborníci a pozorovatelia, ktorí sa báli následkov prípadnej havárie komplexu obsahujúceho 30 kilogramov nebezpečného plutónia - 238. Obavy umocnilo opakované odloženie štartu, ktorý bol plánovaný na 6. októbra, najskôr pre poruchu na sonde Huygens, potom pre technické problémy odpaľovacieho pozemného zariadenia a silný vietor nad odpaľovacou rampou Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. "V dôsledku prípadného výbuchu komplexu Cassini-Huygens nad Mysom Canaveral by mohli zomrieť tisícky ľudí na rakovinu alebo iné choroby spôsobené jadrovým ožiarením," varovali americké ekologické organizácie, ktorých aktivisti demonštrovali cez víkend pri vesmírnom stredisku Mysu Canaveral. Úrad NASA niekoľko ráz zdôraznil, že komplex Cassini-Huygens "je istý", a že sa žiadne problémy pri štarte neočakávajú. Pripustil však, že pri rakete Titan existuje podľa ich konštruktérov vždy 5-percentné riziko, že pri štarte raketa vybuchne.
Družicový komplex Cassini-Huygens sa má k Saturnu priblížiť v júni 2004. Po päťmesačnom pôsobení na obežnej dráhe planéty vyšle sondu Huygens na povrch Titanu, zatiaľ čo Cassini bude ďalšie štyri roky krúžiť okolo Saturnu. Výsledky unikátneho výskumu budú zariadenia posielať priebežne na Zem.