pôdy. Za túto komplikáciu je pritom rovnakým dielom vinná opozícia ako i vládnuca garnitúra. Je zarážajúce, že maďarská pravicová opozícia, ktorá počas svojej vlády vždy zdôrazňovala dôležitosť čo najrýchlejšieho vstupu krajiny do NATO, nie je ochotná nadradiť tento záujem krajiny nad svoju úzkoprsú snahu spôsobiť vládnej koalícii problémy všade, kde je to len trochu možné.
Na strane druhej, čoraz oprávnenejšou sa javí otázka kritikov referenda, ktorí poukazujú na jeho zbytočnosť. NATO od Maďarska referendum nikdy nežiadalo, konanie referenda navrhla sama maďarská vláda v domnienke, že podpora vstupu krajiny do NATO bude dostatočná. Tomu tak doteraz aj naozaj bolo - 60 percent obyvateľov bolo podľa minulotýždňového prieskumu verejnej mienky ochotných hlasovať za vstup do aliancie. Súčasné nejasnosti okolo referenda - nie je vylúčené, že opozícia s koalíciou nájdu nakoniec ešte kompromisné riešenie - však môžu znížiť účasť na hlasovaní, čo by prinajmenšom značne skreslilo jeho proaliančné vyznenie.
Napriek tomu, že termín ukončenia rozhovorov o vstupe Maďarska do NATO - 23. november - sa neúprosne blíži, prípadné neuskutočnenie referenda s veľkou pravdepodobnosťou nebude mať priamy vplyv na rozhodnutie aliancie. Každopádne by však poškodilo zahraničnopolitický imidž Maďarska a NATO by mohlo získať dojem, že opozícii v krajine na členstve v aliancii nezáleží. To by sa však mohlo vypomstiť aj opozícii, ktorá sa snaží o víťazstvo v budúcoročných parlamentných voľbách.