Proti vyhláseniu premiéra V. Mečiara o tom, že klesajú nároky na dokončenie bytov z dôvodu poklesu populačných ročníkov, a vláda preto plánuje do r. 2000 vystavať iba 60 tisíc bytov oproti plánovanému počtu 97 tisíc bytov, protestovala nielen opozícia, ale i starostovia a primátori, ktorí evidujú tisíce žiadostí o nové byty. Spýtali sme sa preto občanov, ako hodnotia svoju bytovú situáciu a ako prijali výrok V. Mečiara.
Alena JURÍKOVÁ, 22 rokov, Bratislava: "Nemám vlastný byt, bývam v trojizbovom byte v Petržalke s rodičmi a sestrou. Chcela by som bývať v rodinnom dome. Výroky politikov vôbec neregistrujem."
Marta Č., 50 rokov, Bratislava: "Mám trojizbový štátny byt a som veľmi spokojná. Vďačím však zaň predchádzajúcemu štátu, dnes by som ho nezohnala. Snažila som sa byt vymeniť, alebo kúpiť nový, nemôžem si to však dovoliť. Neviem, kde má vziať obyčajný človek peniaze, ak nie je podnikateľ. Neviem, kde budú bývať naše deti. Politika ma nezaujíma."
Ján ČERNÁK, 41 rokov, Veľký Krtíš: "S bývaním som spokojný, horšie to už majú moje dve deti. U nás je veľmi ťažké získať kvalitný a cenovo dostupný byt - dá sa to najmä v lokalitách, kde sa sústreďuje rómska komunita, čo mi nevyhovuje. Výrok premiéra považujem za neadekvátny. Zrejme sa neopiera o štatistiky na mestských úradoch, ktoré sú jasným svedectvom, že dopyt po bytoch prevyšuje ponuku."
Eva BABÍKOVÁ, 26 rokov, Rimavská Sobota: "Žijem sama v družstevnom trojizbovom byte. Zastávam však názor, že bytov je nedostatok, a preto treba stavať ďalšie. Na druhej strane je otázne, či si ich pri súčasných cenových reláciách budú mať ľudia za čo kúpiť."
Marta SIHELSKÁ, 52 rokov, Fiľakovo: "S manželom žijeme v dvojizbovom byte. Uvažovali sme už aj o výmene, ale na to niet peňazí. O kúpe nového ani nehovoriac. O výroku premiéra som počula, no nie celkom s ním súhlasím. Štát by sa podľa mňa mal viac starať o bytovú otázku - nehovorím len o počte bytov, ale hlavne o ich cenách."
RSDr. Rudolf BOROŠ, prednosta MsÚ Veľký Krtíš: "Bytov je v našom meste akútny nedostatok. Od roku 1990 sme zaregistrovali viac ako 1000 uchádzačov o pridelenie, resp. odkúpenie bytu. V súčasnosti máme na MsÚ 426 žiadostí o pridelenie bytu. Že bytové možnosti v meste klesajú, dokresľujú aj nasledujúce čísla: v roku 1991 sme uspokojili 214 žiadateľov o byt, v roku 1992 64 žiadateľov, v roku 1995 48 žiadateľov, vlani 32 žiadateľov a tento rok len 12 žiadateľov. Z toho jasne vidieť, že záujem o byty síce je, ale ľuďom nemáme čo ponúknuť."
Peter B., 20-ročný, Žilina: "Som rád, že mám strechu nad hlavou u mojich rodičov, kde aj s mladším bratom bývame štyria v dvojizbovom byte. O kvalite bývania a primeranom komforte je za takýchto podmienok škoda hovoriť. Nemôžem ani len rozmýšľať o tom, žeby som sa oženil, mal deti. Preto ma premiérov výrok o klesajúcich nárokoch na dokončenie a výstavbu bytov doslova zarazil. Pýtam sa, kde len na to prišiel?"
Zlatica KAZIMÍROVÁ, 37 rokov, Trnava: "V našom byte sa zima nedá prežiť a je vhodný tak akurát pre ľadového medveďa. O písomné sťažnosti bytové družstvo neprejavilo záujem, už sme si dávali aj žiadosť o výmenu s nejakými neplatičmi. S výrokom premiéra môžem len nesúhlasiť - asi nepozná svoj národ a ani nevie, koľko nás je."
Martina KUBINSKÁ, 27 rokov, Poprad: "Moja bytová situácia je neriešiteľná. Zo súčasného platu si len s ťažkosťami môžem dovoliť platiť prenájom bytu. Za 1-izbový byt od nás pýtali 3 a pol tisíc korún. Kúpa nového bytu bez podpory rodičov je nereálna. Premiérov výrok som zaregistrovala, ale pán premiér sa, prepytujem, pomýlil. Populácia klesá predsa práve kvôli zlým sociálnym podmienkam mladých rodín. "
Eva ŠIŠKOVÁ, 36-ročná, Žiar nad Hronom: "Keby som sa pred 15 rokmi nebola dostala k bytu, dnes by som ako radový občan túto šancu už nemala. Kvalitu bývania našej 3-člennej rodiny v trojizbovom byte posudzujem ako priemernú. Výrok V. Mečiara považujem za smiešny, pretože pre dnešných mladých ľudí je bytová otázka prioritná, až potom sa rozhodujú, či a koľko detí budú mať."
Anna H., Kremnica: "Žijeme s manželom v dvojizbovom štátnom byte, všetky náklady na menšie opravy si však musíme hradiť sami. Smutné pre nás je, že nakoľko náš starší syn s manželkou a dieťaťom nemali i po opakovaných žiadostiach na pridelenie bytu kde bývať, rozpadlo sa im manželstvo."
Mária ERTLOVÁ, úsek evidencie bývania MsÚ Žiar nad Hronom: "Mesto eviduje 650 žiadateľov o pridelenie bytu. Uspokojiť ich je problematické, pretože napr. byty po zomretých občanoch nechce ich príbuzenstvo uvoľniť a mesto sa s nimi dostáva do súdnych procesov. Vlani sa uvoľnili azda len 3 byty. Do konca r. 1998 by sa malo dostavať v lokalite mesta 82 bytov. Akou formou budú prideľované, resp., či sa budú predávať, o tom rozhodne mestské zastupiteľstvo."
Ing. Július PALANCZY, 31-ročný, Košice: "Oženil som sa celkom nedávno a predbežne bývame u manželkiných rodičov, čo nevyhovuje - je tam málo miesta. Patríme medzi páry, ktoré príchod potomkov spájajú s riešením bytovej otázky a výroky pána premiéra nás naštvali. Ako v iných veľkých mestách, aj v Košiciach sa teraz k bytom dostanú len solventnejší - cena sa pohybuje okolo pol milióna za dvojizbový a to my nemáme. Nechcem, aby nás štát vodil za ručičku, ale ani za nos."
Katarína ŠEVČENKOVÁ, 22-ročná, Prešov: "Vo svojej profesii sa stretávam s tehotnými ženami a i na východe SR, kde populácia bývala vysoká, je budúcich mamičiek stále menej. Žijú v obavách, kde budú bývať - bytov je málo, sú drahé a žiť s rodičmi, často i prarodičmi a súrodencami v malých bytoch nie je riešením. Premiér hovorí o poklese populácie, ale nie o príčinách. Všimli ste si, čo povedal i o svadbe svojej mladej príbuznej - že svadba je nešťastím? Podľa mňa ukázal pravú tvár."
Autor: ha, jf, jk, kim, ks, eb, rim