ktorá sa rozhodla ignorovať volebné výsledky. Hnacím motorom tohto protestu, ktorý trval tri mesiace, bola tradičná radikálnosť špecifickej vrstvy obyvateľov - študentov. Hlavou - politická opozícia. A médiom predovšetkým nezávislá rozhlasová stanica B-92 a študentské Rádio Index. Tretieho decembra vláda vysielanie oboch rádií zastavila, spočiatku bez udania dôvodu. Ako povedala 5. decembra pre agentúru Reuter pracovníčka B-92 Alexandra Scepanovičová, zdôvodnili im to technickými problémami, presnejšie "záplavami". Išlo však o politickú povodeň, ktorej vlny začali narážať na prah pevnosti srbského prezidenta, alebo skôr o záplavu poslucháčov týchto rádií, ktorí namiesto vysedávania v laviciach pochodovali ulicami. Na druhý deň oficiálne protestovala Medzinárodná organizácia novinárov (IFJ), krátko na to ponúkli pomoc v podobe svojich vysielacích frekvencií rádiá Deutsche Welle, Rádio Slobodná Európa, Rádio Sloboda a Hlas Ameriky.
V priebehu niekoľkých decembrových dní sa veci "akosi" vyriešili. Minister informácií a zároveň riaditeľ provládnej súkromnej televízie BK Alexander Tijanič podal demisiu - ale oficiálne to s kauzou oboch rádií nesúviselo. Prezident Slobodan Miloševič síce roztrhal dokument o slobode médií, ktorý mu doručila predsedníčka amerického Výboru na ochranu novinárov (CPJ) Kati Mártonová, štátny Rozhlas a televízia Srbska však 12. decembra uzavrel s B-92 dohodu na 10 rokov o poskytnutí vysielača. Za zmienku asi stojí, že protest v Srbsku napokon odišiel "do stratena" aj vďaka Miloševičovej obratnej politike ústupkov, B-92 je však stále uznávaným a citovaným nezávislým rádiom.
Zastavenie vysielania nezávislej rozhlasovej stanice - pod tou či onou viac či menej oprávnenou zámienkou - je teda vyskúšanou praxou v niektorých európskych krajinách, spomeňme napríklad Chorvátsko a Bielorusko. Svoju skúsenosť na Slovensku už má Rádio Slobodná Európa. Príklad zo Srbska napovedá, kedy sú takéto ťahy najefektnejšie - totiž v čase pred voľbami či po voľbách. A existujú aj inšie ťahy, než je zastavenie vysielania nezávislého rádia. Napríklad zrušenie či spochybnenie výsledkov ľudového hlasovania, ktorému, napokon, nemusí zabrániť ani pozorovateľská misia OBSE...
(Samozrejme, ak vás vláda nemá rada, istejšie je platiť svoje účty načas. )