Vladimír Mečiar by vyriešil bytový problém tisícov občanov veľmi jednoducho: presvedčil by ich, že bývať v skutočnosti nepotrebujú. Podľa neho treba najprv urýchlene splodiť nejaké deti, aby bolo pre koho stavať. Týmto odôvodnením zníženia plánovanej výstavby bytov dosiahlo jeho rečnícke umenie vrchol. Napriek tomu, že podľa premiéra nepredstavuje nedostatok bytov akútny problém, stala sa témou nasledujúceho rozhovoru práve bytová výstavba. O zámeroch Demokratickej únie v tejto oblasti sa zhovárame s Ľubomírom Fickerom, riaditeľom spoločnosti Stavmal a členom sekcie SDK pre bytovú politiku.
# Nedostatok bytov je zložitým problémom a nemožno ho vyriešiť zo dňa na deň. Myslíte si, že ak by dnešnú vládnu garnitúru vystriedala opozícia, dokázala by posunúť riešenie tohto problému o krok ďalej?
"Výstavba bytov súvisí v prvom rade s ekonomikou - od jej rozvoja závisí dostatok prostriedkov na výstavbu bytov. Opozícia má podľa môjho názoru vypracovaný dobrý ekonomický program a jeho súčasťou je aj bytová politika a investičná výstavba, ktorá vychádza z reálnych ekonomických možností."
# Mohli by ste načrtnúť, aké zásady bytovej politiky by uplatňovala dnešná opozícia?
"Štátna koncepcia bytovej politiky musí vychádzať z ekonomiky, z určitých štatistických údajov, z populačného vývoja. Opiera sa o znalosť pomerov v jednotlivých regiónoch. Je potrebné zozbierať informácie o type územného rozvoja obcí a miest, o type populačného vývoja, treba vychádzať z územného plánu, ako aj z prípravy pôdy, inžinierskych sietí a celej infraštruktúry. Na základe týchto informácií sme postavili základnú koncepciu, základný kameň bytovej politiky. Vytvoril sa určitý vzťah ponuky a dopytu, ucelil sa obraz o tom, koľko potrebuje štát investovať do bytovej výstavby."
# Nemali by mať obce a mestá väčšiu možnosť prispievať k riešeniu bytových problémov?
"Dnes je tendencia centralizovať všetky prostriedky a zdroje v rukách štátu a odráža sa to aj v oblasti bytovej politiky. Som však presvedčený o tom, že najlepšie znalosti o potrebe výstavby bytov majú samotné obce a mestá. Predstavitelia samosprávy vedia najlepšie posúdiť, ktorí občania potrebujú pri riešení bytovej otázky pomoc od štátu. Máme Štátny fond rozvoja bývania, ktorý disponuje určitými prostriedkami. Prideľuje ich na základe žiadostí, ale neexistuje selekcia žiadostí z pohľadu príjmov. Príspevok predstavuje 500 000 korún, 150 000 korún je nenávratná pôžička. Pokojne ich môže dostať aj občan, ktorého rodinný mesačný príjem dosahuje okolo 60 000 Sk. Pri prideľovaní týchto prostriedkov hrozí veľké riziko korupcie, pretože sú veľmi výhodné. My chceme upraviť legislatívu tak, aby obce disponovali vlastnými zdrojmi a sami rozhodovali o tom, komu budú pridelené tieto prostriedky. Majú bližšie k občanovi a lepšie poznajú jeho problémy."
# Počíta vaša koncepcia bytovej politiky so zavedením hypotekárnych úverov?
"V prvom rade treba vytvoriť také ekonomicko-sociálne podmienky, aby ľudia mohli splácať hypotekárne úvery. Vzhľadom na príjmy obyvateľstva museli by sa tieto úvery splácať 50 - 60 rokov, ak vezmeme do úvahy cenu bytu, splátku a úrokovú sadzbu. V každom prípade by bola potrebná pomoc štátu. Musel by dotovať úrokové sadzby tak, aby mesačné splátky boli pre občana únosné. Zároveň by sa musela upraviť legislatíva, pokiaľ ide o neprimeranú ochranu nájomníka - aby nebol problém vysťahovať neplatiča nájomného alebo toho, kto nespláca hypotéku. Ak sa dnes takéto prípady riešia súdnou cestou, trvá to rok - dva a pre banku je neúnosné, aby tak dlho čakala, kým bude neplatič odsúdený a vysťahovaný do náhradných priestorov. Ďalšiu možnosť na získanie bytu ponúkajú stavebné sporiteľne. Som presvedčený, že ak by vznikli hypotekárne úvery a obce by sami disponovali určitými prostriedkami, aj stavebné sporiteľne by zefektívnili svoje služby. Aby som to zhrnul, v budúcnosti vidím tri možnosti na získanie bytu: hypotekárne úvery, stavebné sporenie a obce, pričom obce by mali zaobstarávať predovšetkým sociálne bývanie. Na prvé miesto v oblasti financovania bytovej výstavby však kladieme hypotekárne úvery."
# Pomohli by zrejme vyriešiť bytovú otázku ľudí, ktorí majú pomerne dobré príjmy, ale nedisponujú naraz sumou potrebnou na kúpu bytu. Za peniaze, ktoré vydajú na podnájom, by si vďaka úveru mohli kúpiť vlastný byt.
"Samozrejme, že hypotekárne úvery nevyriešia v dnešnej ekonomickej situácii bytový problém. Som však presvedčený o tom, že určité percento obyvateľov je schopné zabezpečiť si takýmto spôsobom svoje bývanie. Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu sa bytová otázka komplexne v priebehu dvoch - troch rokov vyriešiť nedá, ide o dlhodobý proces. V prvom rade musíme vytvoriť potrebné legislatívne podmienky, čo súčasná vláda vo svojom volebnom období zanedbala."
# Aký je váš názor na výrok premiéra Mečiara, že najprv sa musí rodiť viac Slovákov, aby bolo pre koho stavať?
"Tento výrok premiéra Mečiara a vôbec dnešná bytová výstavba svedčia o jeho neznalosti tejto problematiky. Ak si zoberieme populačnú krivku, tak práve generácia, ktorá prichádza, generácia dnešných mladých ľudí, je veľmi silná, čo HZDS nechce brať na vedomie. Naopak, práve dnes predstavuje nedostatok bytov veľmi akútny problém a nevyrieši sa ďalších 25 rokov, ak bude vládna koalícia pristupovať k bytovej politike spôsobom, ako to deklaroval nedávno v parlamente Vladimír Mečiar. Vzhľadom na populačný vývoj bude z nášho pohľadu potrebné stavať minimálne 14 - 18 000 bytov ročne. Pred rokom 1989 sa postavilo okolo 30 000 bytov za rok. Ak dokážeme postaviť aspoň polovicu, podarí sa nám vytvoriť určitý trh s bytmi. Potom budú aj stavebné a investičné spoločnosti nútené ísť s cenami na nižšiu mieru zisku, lebo bude naplnený dopyt."
# Ako by podľa vás bolo potrebné motivovať stavebné firmy, aby sa zamerali práve na výstavbu bytov?
"Myslím si, že nie je potrebné motivovať stavebné a investičné spoločnosti, aby stavali byty. Problémy sa vynárajú skôr v súvislosti s infraštruktúrou. Veľké monopoly, ako sú energetici, plynári, vodárne, kanalizácie a všetky médiá, ktoré treba zaviesť do bytu, si mnohokrát kladú nereálne podmienky a nie sú dostatočne motivované k tomu, aby vychádzali v ústrety podnikateľom stavajúcim byty. Naopak, vďaka svojmu monopolnému postaveniu veľmi nekompromisne presadzujú vlastné záujmy, čo sa napokon odráža na cenách bytov. Aj tu by mal zasiahnuť štát zmenou legislatívy a hľadať motivačný stimul, aby tieto organizácie vychádzali staviteľom bytov v ústrety. Za veľmi dôležitú tiež považujem neaktuálnosť územných plánov spracovaných pred rokom 1989 v socialistických intenciách. Ak dnes chceme dosiahnuť zmeny územno-plánovacej dokumentácie v prospech bytovej výstavby, narážame často na bariéru obrovskej byrokracie a na neochotu zodpovedných orgánov. Tam, kde by mohli stáť byty, sú plánované megalomanské centrá občianskej vybavenosti."
# Podľa súčasnej legislatívy by predmetom predaja mali byť len byty v osobnom vlastníctve. Niektoré realitné kancelárie vám však sprostredkujú aj "kúpu" obecného bytu, resp. vybavia prepis nájomnej zmluvy na nového nájomníka. Ako sa pozeráte na takúto prax?
"Som presvedčený, že pokiaľ by bol dostatok bytov v osobnom, resp. v družstevnom vlastníctve, nebolo by tak veľa špekulácií s obecnými bytmi. Ak by bola tá možnosť, každý by dal určite prednosť kúpe bytu v osobnom vlastníctve."
Autor: FOTO - VLADIMÍR HÁK