V Klube ekonómov prezentoval minulý týždeň Tatrabanku, a. s. Bratislava, jej generálny riaditeľ a predseda prestavenstva Ing. Milan Vrškový (nar. 1930). O sebe povedal, že v roku 1970 sa stal riaditeľom pobočky Živnostenskej banky v Londýne. Počas jeho pôsobenia londýnska pobočka zvýšila svoje hospodárske výsledky 20 -násobne. Po návrate z Londýna pracoval ako námestník generálneho riaditeľa ČSOB, kde pracoval, až kým nenastúpil do Tatra banky. Pripomenul, že počas pôsobenia v ČSOB sme vo vedení organizovali všetok platobný styk Československa so zahraničím a jeho úverovanie.
Na začiatky Tatra banky Vrškový spomína: Keď sme v roku 1990 zakladali Tatra banku, dali sme si cieľ, že vybudujeme stredne veľkú súkromnú banku s 30 až 40 pobočkami na Slovensku. Dnes fungujeme siedmy rok, máme 27 pobočiek, vybudovanie ďalších 10 máme rozpracované. Od popredného bankového časopisu Euromoney dostala Tatra banka za rok 1995 a 1996 ocenenie "Najlepšia banka na Slovensku". Vrškový povedal, že naša banka má základný kapitál 502 mil. Sk, je to relatívne malý kapitál pri stredných bankách. Naša banka je štvrtá v poradí podľa veľkosti bilančnej sumy (32,4 mld Sk). Jej veľkosť sa v roku 1996 v porovnaní s rokom 1995 zvýšila o 57 %. Za rok 1996 sme mali čistý zisk 471 mil. Sk, z neho sme vyplatili 20-percentné dividendy a 370 mil. Sk nám zostalo, touto časťou zisku sme posilnili vlastný kapitál, povedal Vrškový. Náš vlastný kapitál predstavuje teraz 1,8 mld Sk. Aby sme mohli úverovať veľkých klientov a splnili podmienku NBS úverovej angažovanosti, prijali sme tzv. podriadený dlh. Podriadený dlh je pre nás lacnejší, lebo investorovi neplatíme 20-percentnú dividendu, ale iba asi 7 až 8 % úroku. Pre banku, ktorá nedosahuje zisky a ťažko vypláca dividendy, je podriadený dlh drahý, dodal Vrškový.
Náš hlavný akcionár (je to Raiffeisen Banking Group Wien - vlastní 52 % základného kapitálu Tatra banky) sa správa veľkoryso a rozumne, lebo si praje rozvoj banky. On by mohol navrhnúť 70-percentné dividendy a všetkých prehlasovať, povedal Vrškový. Ďalší naši akcionári boli VÚB a Slovenská sporiteľňa (obe asi 11 %), tí svoje podiely predali nejakým právnickým osobám. Máme asi 1200 drobných akcionárov - fyzických osôb, dodal Vrškový. Akcionári pre jej manažment znamenajú bič, ktorý je potrebný v každej ľudskej činnosti, lebo človek je tvor pohodlný. V mnohých slovenských bankách, ale aj v ČR, chýba tlak akcionárov na manažment banky. Akcionári vložili svoj kapitál do banky a čakajú na dividendy, ale mnohé banky neprosperujú a akcionári sú stále spokojní, čudoval sa Vrškový.
Založiť banku
neznamená stavať budovu
Podľa našej predstavy budovať banku neznamená, že začneme stavať budovu. Kapitál, ktorý banka dostane od akcionárov, treba podľa Vrškového použiť na úverové obchody, ak sa za to postaví budova, nemá banka z čoho podnikať a nie je z čoho splácať. Banka je na to, aby otáčala kapitál a nie aby ho držala v múroch. Vrškový spomenul, že od roku 1990 bojoval o budovu televízie na Námestí SNP, ale nakoniec ju získalo ministerstvo kultúry. Pri bankovom podnikaní je dôležité, aby cudzie - zverené peniaze boli použité na dobré úvery. Ak banka musí veľa peňazí ukladať do rezerv, aby nimi mohla odpisovať nesplatené úvery, to potom banke požiera zisk a taká banka nemôže vyplácať akcionárom dividendy. Klasifikované úvery v Tatra banke predstavujú asi 1 % všetkých úverov, odpovedal Vrškový na dopyt a dodal, sme prísne auditovaní.
Peniaze za polhodinu
Naša banka je univerzálna banka, má malých, stredných aj veľkých klientov. Všetky naše pobočky pracujú on line, to znamená, že klienti so svojím účtom môžu pracovať v ktorejkoľvek pobočke. Poskytujeme klientom homebanking, klient na svojom pracovisku vidí na obrazovke počítača stav svojich účtov. Pre menšie firmy máme zavedený Tatrafón, klient si prostredníctvom telefónu počas 24 hodín zistí stav svojho účtu a vie, či mu napr. prišla platba za faktúru. Vrškový povedal, že sme schopní transferovať hotovosť kdekoľvek na svete, pracujeme s medzinárodnou transferovou službou Western Union ako jediní na Slovensku. Môže to použiť náš klient napr., keď ho v zahraničí okradli, zavolá si do našej banky, aby mu na ktorékoľvek miesto na svete previedli potrebnú sumu. Za polhodinu tie peniaze má k dispozícii, povedal Vrškový. Na Slovensku poskytuje Tatra banka podobnú službu s názvom Tatra Express.
Malé banky
majú miesto v EÚ
Na Slovensku žiadnu veľkobanku nevytvoríme, ale všade existujú tisíce malých a stredných bánk. My sa nebojíme, že keď sa dostaneme do Európy, naša banka skončí. Malé banky majú svoje miesto tam, kde sa veľké banky neangažujú, v drobných úverových obchodoch. Vrškový sa nedomnieva, že u nás je nadbytok bánk. Dokladá to na porovnaní. Za socializmu bolo na Slovensku 2000 podnikov, ktoré mali účty v ŠBČS. Dnes je na Slovensku vyše stotisíc podnikateľov a bánk asi 30. Pre banku je rovnaká práca, keď prevádza 15 Sk alebo 15 mil. Sk.
Rýchly rozlet a pád
niektorých českých bánk
Na otázku, prečo v ČR padlo 12 bánk a na Slovensku ani jedna, Vrškový odpovedal, že by bolo treba vedieť pri jednotlivých bankových kauzách, čo bol podvod, čo bola neznalosť a čo bol zámer. V ČR bolo všeobecne viac špekulácie, viac niečoho, čo jemne charakterizujeme ako "rýchly rozlet", povedal Vrškový. To však neznamená, že ak na Slovensku nespadla banka, že je u nás všetko v poriadku. Akcionári niektorých slovenských bánk by mali prísť do svojej banky a povedať, ukážte nám účtovné knihy, koľko máte zlých úverov, veď z môjho kapitálu ste prehospodárili 40 %.
Zlá legislatíva, nedôsledné kontroly a dohľad zapríčiňujú, že sa objavujú ľudia a skupiny ľudí, ktorí do banky nepatria, uviedol na margo podvodov v bankovníctve Vrškový a popísal udalosť. Pred štyrmi, piatimi rokmi prišli ku mne páni, chceli si dať do úschovy diamanty a že chcú úver vo výške 100 mil. Sk, pričom diamanty dávajú ako zálohu. Tvrdili, že majú oceňovací certifikát z Prahy, podľa ktorého diamanty majú hodnotu 100 mil. Sk. Ja som však povedal, my si diamanty dáme znova oceniť a môžete dostať úver v objeme maximálne tretiny ceny diamantov, pretože cena diamantov môže v budúcnosti poklesnúť, navyše treba platiť úroky. Títo páni odišli, išli do inej banky a tam dostali úver 100 mil. Sk, potom sa zistilo, že diamanty mali hodnotu 3 mil. Sk. Už počas môjho pôsobenia v ČSOB pred rokom 1990 sa začali objavovať pokútne firmy, ktoré žiadali, aby sme im podpísali plné moci a že nám zariadia výhodné úvery, upozornil Vrškový.
U nás v Tatrabanke je v právomoci pobočiek poskytnúť tzv. hladký úver do 1 mil. Sk. V centrále úverový úsek má právomoc poskytnúť úver do 10 mil. Sk, o vyšších úveroch rozhoduje kolektívny orgán centrály Tatra banky, dodal Vrškový.