na svojich účtoch v bankovom zúčtovacom centre sumu 38,05 mld Sk. Banky kumulatívne k pondelku splnili povinné minimálne rezervy (PMR) na 102,66 %.
V utorok Ministerstvo financií SR (MF SR) prekvapilo dílerov v aukcii jednoročných štátnych dlhopisov. Maximálny akceptovaný výnos 29,181 % p. a. predstavuje nový rekord, pričom minimálna sadzba bola 24,05 % a priemerná 26,734 % p. a. MF SR takmer plne akceptovalo dopyt sektora, pretože celkovo umiestnilo dlhopisy v objeme 5,575 mld Sk, pričom dopyt bánk bol 5,585 mld Sk. Ministerstvo financií SR pritom počas popoludňajšieho obchodovania zrealizovalo ešte dve dodatočné emisie. Jedna smerovala do portfólia vybraného účastníka medzibankového trhu v objeme 1 mld Sk a druhá do portfólia Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá upísala objem v nominálnej hodnote 1,5 mld Sk.
Vysoké výnosy i akceptovaný objem súviseli s tým, že MF SR sa rozhodlo, že do konca roka už nebude žiadna aukcia štátnych dlhopisov. Celý objem minuloročného deficitu štátneho rozpočtu bol už vykrytý predchádzajúcimi emisiami.
Ministerstvo financií umiestnilo na trhu od začiatku roka do 9. októbra tohto roka spolu 11 emisií jednoročných štátnych dlhopisov v celkovej nominálnej hodnote 27,895 mld. Sk. Celková účtovná hodnota spomínaných dlhopisov predstavuje zhruba 25,559 mld Sk. Minuloročný deficit štátneho rozpočtu bol 25 558 309 tis. Sk.
V utorok sa uskutočnil aj refinančný repotender NBS, pri ktorom centrálna banka do sektora dodala 1 mld Sk pri priemernom výnose 15,13 % p.a (min. 14,3 %, max 16,5 %). Zo sektora zároveň splatnosťou predchádzajúceho repotendra odišli 2 mld Sk, takže v porovnaní s pondelkom klesol stav likvidity zhruba o 1 mld Sk. Bankový sektor plnil PMR na kumulatívnej báze na 103,31 %. Výsledky aukcie sa už nestihli podpísať na cenách jednodňových depozít, s ktorými sa obchodovanie skončilo na úrovni 20 / 22 % p. a. Tom/nexty sa obchodovali za 25,17 % p. a.
Ďalšie prekvapenie prichystalo MF SR v stredu, keď sa aukciu štátnych pokladničných poukážok rozhodlo urobiť americkým spôsobom: Urobilo tak napriek tomu, že schválené retroaktívne zdaňovaníie výnosov z ŠPP spôsobuje značné problémy s výpočtom základu dane pri takomto spôsobe aukcie. Ministerstvo financií opäť akceptovalo vysoké výnosy i objem. V aukcii 35-dňových štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) umiestnilo 4,386 mld Sk, pričom maximálny úrokový výnos dosiahol 28,49 % p.a., minimálny výnos bol 22,7 %, priemerný 26,402 %. Celkový dopyt bánk bol 6,206 mld Sk.
Po oznámení týchto výsledkov došlo na medzibankovom trhu k nárastu úrokových sadzieb, keď sadzby pri tom/nextoch stúpli na 25,5 / 27,5 %. Vzrástla aj cena dlhších depozít - jednomesačné depozitá banky kótovali na úrovni 25 / 27 %, 3-mesačné za 24,5 / 26,5 % p. a. Bankový sektor na kumulatívnej báze splnil PMR na 102,39 %.
Vo štvrtok nadobudli splatnosť štátne pokladničné poukážky spolu so štátnymi dlhopismi v celkovom objeme 8,633 mld Sk, k čomu pribudlo aj 300 mil. Sk zo splatnosti ŠPP v portfóliu vybraného účastníka medzibankového trhu. Na druhej strane však emisiou utorkovej aukcie ŠD a stredajšej aukcie ŠPP odišlo zo sektora približne 9,5 mld Sk. V konečnom dôsledku tak likvidita na medzibankovom trhu klesla o 1 mld Sk.
Úrokové sadzby jednodňových depozít sa udržiavali na 26,5 / 28,5 % p. a. Približne na rovnakej úrovni boli aj jednodňové depozitá s piatkovou valutou, ktoré banky kótovali za 26 / 28 % p.a. Plnenie PMR sa udržalo nad hranicou 100 %. Objem 36,5 mld Sk zodpovedal plneniu PMR na kumulatívnej báze na 101,85 %.
V piatok NBS na medzibankovom trhu intervenovala týždenným refinančným repotendrom v objeme 1 mld Sk. Úrokové výnosy v repotendri zodpovedali hladine úrokových sadzieb na medzibankovom trhu. Maximálny výnos hodnotu 20,6 % p. a., minimálny výnos 20 % p. a. ( priemer 20,15 % p. a.). Dopyt zo strany bankového sektora dosiahol 3,2 mld Sk.
Ráno sa jednodňové depozitá po otvorení trhu kótovali na úrovni 28 / 30 % p. a., ale dopyt v repotendri ukázal, že dodaný objem finančných prostriedkov nezodpovedal predstavám bankového sektora. To sa prejavilo na náraste úrokových sadzieb jednodňových depozít, ktoré obchodovanie skončili na úrovni 30 % p.a. Zvýšenie úrokových sadzieb sa prejavilo i u jednodňových korunových depozít so zajtrajšou valutou, ktoré v závere dosiahli úroveň 28 - 29 % p. a. PMR banky k 12. októbru (nedeľa) plnia na 101,42 %.
Slovenská koruna si počas uplynulého týždňa udržiavala relatívne silnú pozíciu. V pondelok ešte začínala obchodovanie na centrálnej parite a počas dňa oslabovala na na index 1,0025 ( 0,25 % v devalvácii).
V utorok mala na oslabenie koruny vplyv prekvapujúco nízka zverejnená medziročná miera inflácie vo výške 5,7 %. Koruna ráno poklesla na 0,3 % v devalvácii. Na správy o inflácii reagovali predovšetkým londýnske banky, ktoré si začali mierne zatvárať pozície. Neskôr sa však koruna opäť začala posilňovať, pričom na devízovom trhu sa čakalo na vývoj sadzieb na peňažnom trhu.
Díleri očakávajú, že v závere roka si londýnske banky budú chcieť úplne zatvoriť pozície na Slovensku a otvoriť si ich až po Novom roku. Tento vývoj zaznamenali na konci minulého roka a je sprevádzaný výrazným oslabovaním slovenskej meny. K záveru dňa koruna prerazila paritu a skončila obchodovanie 0,20 % v revalvačnej časti fluktuačného pásma. Ako povedal díler Credit Lyonnais Emil Víťazka, posilnenie koruny spôsobili do istej miery vysoké úrokové výnosy v utorkovej aukcii štátnych dlhopisov, ktoré lákali záujem nielen domácich, ale aj zahraničných investorov.
Vo štvrtok sa koruna pohybovala v pomerne širokom pásme medzi indexom 0,9969 až 1,0029. Záverečná hodnota indexu slovenskej koruny bola 0,9983, čo zodpovedá 0,17 % v revalvačnej časti fluktuačného pásma. Za prudkým oslabením koruny okolo obeda (na 0,30 % v devalvácii) videli díleri vyrovnávanie krátkych devízových pozícií investorov, ktorí sa zúčastnili na utorkovej aukcii štátnych dlhopisov a z tohto dôvodu nakupovali slovenské koruny, čím sa koruna oslabovala.
V piatok sa obchodovanie začalo na úrovni 0,15 % v revalvačnej časti fluktuačného pásma. Príčinou nízkej aktivity na devízových dílingoch boli vysoké úrokové sadzby na peňažnom trhu. Na piatkovom obchodovaní sa preto nezúčastnili ani zahraničné banky.