BRATISLAVA (SITA) - V súčasnosti platná legislatíva v oblasti energie je šitá na podmienky centrálne plánovaného hospodárstva. Umožňuje napríklad podnikať v energetike len štátnym podnikom. Existuje však veľa obchodných spoločností, ktoré majú záujem podnikať v tejto oblasti. Nový zákon bude v tomto smere zrovnoprávňovať všetky subjekty, od ktorých bude vyžadovať splnenie základných predpokladov ako je bezúhonnosť, odbornosť a podobne. Nebude diskriminovať ani zahraničných podnikateľov, ktorí vyvíjajú činnosť na našom území. Pre SITA to povedal riaditeľ odboru energetickej politiky a regulácie Jozef Urmín.
Zákon o energetike, ktorý už schválila vláda, definuje podľa slov J. Urmína aj nový inštitút štátneho energetického dozoru. Do konca tohto roku má byť spracovaný aj zákon o hospodárení s energiou. Ten zavádza inštitúcie ako energetické plánovanie, energetické štandardy, energetický manažér. Ministerstvo uvažuje podľa J. Urmína aj o zriadení fondu na racionálne využívanie energie, do ktorého by prispievali najväčšie energetické podniky a z ktorého by sa viac ako doteraz podporovali zámery v oblasti úspory energie a vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie. K zákonu o ovzduší, ktorý platí od roku 1991, prijala vláda SR vyhlášku, ktorá stanovuje prísnejšie limity pre vypúšťanie emisií pri výrobe energie do ovzdušia. Táto vyhláška má začať platiť 1. januára 1999. Podľa J. Urmína by mohlo dôjsť k problémom v dodržiavaní tejto vyhlášky, pretože "existujú také zdroje energie, ktoré majú plánovanú životnosť do konca tisícročia a bolo by ekonomicky neefektívne investovať do týchto dožívajúcich zdrojov". Vláda preto poverila ministra životného prostredia, aby pripravil novelu zákona, ktorá zohľadní túto skutočnosť.
Podľa generálneho riaditeľa Ancora, s.r.o. Považská Bystrica, ktorá sa zaoberá výrobou tepelnej energie a energetickým auditom a poradenstvom, Jozefa Holjenčíka bude táto vyhláška "bičom na znečisťovateľov, najmä na kotolne spaľujúce pevné palivo." Ich prevádzkovatelia budú musieť podľa neho hľadať cestu, ako sa vysporiadať s rastúcimi poplatkami za znečisťovanie ovzdušia, ktoré začínajú byť neúnosné. "Nebolo by dobré upúšťať od poplatkov, ale na druhej strane nie sú zdroje na uskutočnenie ekologických investícií," povedal J. Holjenčík. Za východisko z tejto situácie považuje pomoc zo strany vlády.