Rím (Reuter, ČTK) - Taliansky predseda vlády Romano Prodi včera vyhlásil, že podá demisiu do rúk prezidenta Oscara Luigiho Scalfara po tom, čo komunisti odmietli podporiť jeho vládu ľavého stredu v otázke štátneho rozpočtu na rok 1998. "Pôjdem za hlavou štátu a podám demisiu," povedal v dolnej Snemovni reprezentantov. Prodiho komentáre predznamenali istú porážku vlády v hlasovaní o jeho rozpočtovom príhovore, ktorý sa mal konať na záver diskusie o rozpočte, krátiacom deficit. Príhovor sa za daných okolností nebude konať. Prodi vyhlásil, že rezignuje, po jasnom vyjadrení Strany komunistickej obnovy, že nepodporí vládny návrh rozpočtu. Prodiho návrh závisel od komunistov, bez nich by neprešiel v dolnej snemovni parlamentu. Marxistickí poslanci povedali, že pri návrhu o rozpočte budú hlasovať "nie", lebo vláda neurobila dosť pre dôchodcov a nezamestnaných. Prodiho vláda, trvajúca 17 mesiacov, bola prvou v Taliansku za posledných 50 rokov, ktorú viedla ľavica, a bola 55. od konca druhej svetovej vojny.
Premiér Prodi včera naznačil niektoré ústupky, aby vyhovel požiadavkám komunistov a získal ich podporu pri hlasovaní. Vyhlásil, že uvažuje o 35-hodinovom pracovnom čase, že bude dbať na sociálne istoty dôchodcov a uľahčí finančnú situáciu chronicky chorým. Komunisti však odmietli aj nové ústupky vlády. Minister priemyslu Pierluigi Bersani pred vystúpením Prodiho v parlamente vyhlásil, že vláda tesne pred začiatkom parlamentnej debaty dohodu s komunistami nedosiahla. "Pôjdeme pred poslancov bez dohody," uviedol.
Pokiaľ Scalfaro Prodiho demisiu prijme, je v jeho kompetencii rozpustiť parlament a vymenovať nového premiéra s právomocou vytvoriť nový kabinet. Taliansky parlamentný systém nezaväzuje prezidenta k vypísaniu predčasných volieb, aj keď vládny tábor stratí v parlamente väčšinu.
Podpredseda vlády Walter Veltroni k situácii poznamenal, že teraz je nutné dať slovo voličom, pre európsky demokratický systém je obvyklé, že keď vláda padne, dostanú slovo voliči, povedal.
Autor: REUTER, čtk